Ulu Önder Atatürk Gönyeli’de törenle anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 82. ölüm yıl dönümünde Gönyeli’de de düzenlenen törenle anıldı.

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli, Gönyeli Belediyesi Meclis Üyeleri, Gönyeli Muhtarı, Yenikent Muhtarı, Kanlıköy Muhtarının yanı sıra Gönyeli İlkokulu, Gönyeli Fazıl Plümer Anaokulu, kurum kuruluşlar, siyasi parti temsilcileri ve Gönyeli Belediyesi çalışanları da anma töreninde hazır bulundu. A

tatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen anma töreninde başkan, muhtarlar ve personelin yanı sıra kurum ve kuruluşlar da anıta çelenkler koydu.

Tören, sirenlerin çalması, saygı duruşu, Gönyeli İlkokulu ve Gönyeli fazıl plümer anaokulu öğrencilerinin şiiri ve bayrakların yarıya indirilmesiyle son buldu.

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli anma töreninde yaptığı konuşmada 19 Mayıs 1919’da başlayan bu hareket ve 29 Ekim’de kurulan bir cumhuriyetin mimarı olan Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle andığını söyledi. Dünyanın o günlerinde bakıldığında bir ulusu yeniden yaratmak ve çağdaş bir cumhuriyet kurma serüveninde olağanüstü bir mücadele ve başarı olduğunu kaydeden Benli, sonuçta da çağdaş, laik ve demokratik bir devletin kurulduğunu belirtti. Benli, “O tarihten bu tarihe Türkiye Cumhuriyeti devletine yol göstermeye devam eden bir lider. Dünya uluslarına yol göstermeye ve bizlere yol göstermeye devam ediyor. İlkokuldan beridir Atatürk’ü öğreniyorum, yaşım 63 ama hayatı yaşadıkça samimiyetle her gün Atatürk’ü daha iyi anlıyorum. Bilhassa bugünler Atatürk’ün gösterdiği yolun önemini bir kez daha idrak ediyorum. Daha uzun yıllar bu fikirler bizlere ışık tutacak. Saygı ve minnetle anıyorum” diye konuştu.