SAĞLIK BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA:

”GÖNYELİ SUYU TERTEMİZ”

Lefkoşa, 14 Eylül 12 (T.A.K.): Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akçaba, Gönyeli suyuyla ilgili günlerden beri devam eden tartışmalara son noktayı  koydu ve “Gönyeli suyu tertemiz” dedi. Akçaba, bakanlıkta düzenlediği basın topantısında, Devlet Laboratuarı tahlil sonuçlarına göre Gönyeli suyunun temiz olduğunu raporlarıyla açıkladı. Akçaba, nisan ayında uluslararası akreditasyon alan Devlet Laboratuarı’nın sonuçlarının yüzde yüz güvenilir olduğunu kaydetti ve yurt dışında tahlile gerek olmadığını vurguladı. Akçaba, Gönyeli suyuyla ilgili sonuç veren laboratuarın tıbbi tahlil laboratuarı olduğunu, oysa Devlet Laboratuarı dışında hiç bir kamu veya özel laboratuarın su tahlili yapma yetkisi bulunmadığını vurguladı. Akçaba, isim vermeden, Gönyeli suyuyla ilgili sonuç veren laboratuarla ilgili işlem başlatıldığını ve bugünden itibaren bu laboratuardan hizmet alımının durdurulduğunu kaydetti. Gönyeli Belediyesi ile Tabipler Birliği arasında bir süredir basına da yansıyan suyla ilgili görüş ayrılıkları nedeniyle yetkili bakanlık olarak Devlet Laboratuarı’nda tahliller yaptıklarını anlatan Akçaba, nisan ayında uluslararası akreditasyon alan Devlet Laboratuarı’nın sonuçlarının, akredite eden kurumun dünyada tanındığı tüm ülkelerde de geçerli olduğunu vurguladı. Akçaba, “Devlet Laboratuarı’nın sonuçlarından yüzde yüz eminiz. Devlet Laboratuarı dışında ülkedeki hiçbir kamu veya özel laboratuarın su analizi yapma yetkisi yoktur. Verilen sonuçlar geçerlilik arz etmemektedir” dedi.

“DEVLET LABORATUARI TAHLİLLERİNİN SONUÇLARINDAN YÜZDE YÜZ EMİNİZ”

“TABİPLER BİRLİĞİ’NİN NUMUNE ALIP TAHLİL YAPMA YETKİSİ YOK… İLGİLİ ÖZEL LABORATUARIN DA SU ANALİZİ YAPMA YETKİSİ YOK; İŞLEM BAŞLATILDI”

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akçaba, Gönyeli suyuyla ilgili günlerden beri devam eden tartışmalara son noktayı  koydu ve “Gönyeli suyu tertemiz” dedi.

Akçaba, bakanlıkta düzenlediği basın topantısında, Devlet Laboratuarı tahlil sonuçlarına  göre Gönyeli suyunun temiz olduğunu  raporlarıyla açıkladı.

Akçaba,  nisan ayında uluslararası akreditasyon alan Devlet Laboratuarı’nın sonuçlarının yüzde yüz güvenilir olduğunu kaydetti ve yurt dışında tahlile gerek olmadığını vurguladı.

İLGİLİ LABORATUARLA  İLİŞKİLER DONDURULDU, İŞLEM BAŞLATILDI

Akçaba,  Gönyeli suyuyla ilgili sonuç veren laboratuarın tıbbi tahlil laboratuarı olduğunu, oysa Devlet Laboratuarı dışında hiç bir kamu veya özel laboratuarın su tahlili yapma yetkisi bulunmadığını vurguladı. Akçaba,  isim vermeden, Gönyeli suyuyla ilgili sonuç veren laboratuarla ilgili işlem başlatıldığını ve bugünden  itibaren bu laboratuardan hizmet alımının durdurulduğunu kaydetti.

Gönyeli Belediyesi ile Tabipler Birliği arasında bir süredir basına da yansıyan suyla ilgili görüş ayrılıkları nedeniyle yetkili  bakanlık olarak  Devlet Laboratuarı’nda tahliller yaptıklarını  anlatan Akçaba, nisan ayında uluslararası akreditasyon alan Devlet Laboratuarı’nın sonuçlarının, akredite eden kurumun dünyada tanındığı tüm ülkelerde de geçerli olduğunu vurguladı.

Akçaba, “Devlet Laboratuarı’nın  sonuçlarından yüzde yüz  eminiz. Devlet Laboratuarı dışında ülkedeki hiçbir kamu veya özel laboratuarın   su analizi yapma yetkisi yoktur.  Verilen sonuçlar geçerlilik arz etmemektedir” dedi.

SONUÇLAR BUGÜN ALINDI

Akçaba, bakanlığın 20-30 yıllık memurlarıyla birlikte iki gün önce Gönyeli’de 5 ayrı noktadan su numunesi aldırdıklarını, numunelerin direkt şebekeden alındığını ve sonuçların bugün ellerine ulaştığını ifade etti.

Akçaba,  “Bu sonuçlara göre  Gönyeli Belediyesi’nin suları temiz değil, tertemiz. Mikrobiyolojik ve kimyasal açıdan tertemiz…. Yapmış olduğumuz tespite göre, herhangi bir kimyasal işlem uygulanmadan su şebekeye verilebiliyor. Klor da sıfır düzeyde. Bizim yapmış olduğumuz analizlere  göre Gönyeli halkının  bu suyu rahatlıkla tüketebileceğini Sağlık Bakanlığı olarak açıklamak istedik” dedi.

TABİPLER BİRLİĞİ’NİN İŞİ DEĞİL… TÜRKİYE’DE YAPTIRMAYA GEREK YOK

Akçaba, Tabipler Birliği’nin  Türkiye’de de bir üniversitede söz konusu suyla ilgili tahlil yaptırdığının hatırlatılması üzerine de,  Tabipler Birliği’nin resmi olarak numune alma hakkı bulunmadığını, suyla ilgili denetimlerin Sağlık Bakanlığı tarafından yapıldığını, suyun üzerinden polemik yapılmaması gerektiğini kaydetti.

Akçaba bir başka soru üzerine de, Türkiye’de bir laboratuarda tahlil yapmaya gerek olmadığını, Devlet Laboratuarı’na güvendiklerini ve Devlet Laboratuarı’nın 30-40 yıllık mücadele sonucunda uluslararası normlara ulaşarak akredite olduğunu, içme suları bölümüne  de milyonlarca  dolar yatırım yapıldığını  kaydetti.

Akçaba, Gönyeli’deki suyun kaynaktan çıktığı şekliyle,  herhangi bir kimyasal ve mikrobiyolojik işlem uygulanmadan şebekeye verildiğini  ekledi.

Basın toplantısında, Devlet Laboratuarı’nın  Gönyeli suyu tahlil sonuçları da basın mensuplarına dağıtıldı.