Sağlık Bakanlığından Açıklama: “Gönyeli içme suyu yine temiz çıktı”

Sağlık Bakanlığı, Su İşleri Dairesi tarafından Devlet Laboratuvarına yaptırılan Gönyeli içme suyu analiz sonuçlarını açıkladı.

Gönyeli suyuna yapılan ikinci analiz sonuçları da tertemiz…

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Gönyeli’nin 4 farklı noktasından alınan içme su örneklerine yapılan analizlerde mikrobiyolojik açıdan bir kirliliğe rastlanmadığı belirtildi. Böylelikle, kısa süreler içerisinde yapılan ikinci içme suyu analiz sonuçları da temiz çıktı.

Sonuçlar yüzde 100 güvenilir…

Nisan ayında Uluslararası Akreditasyon alan Devlet Laboratuvarının, yaptığı analizlerin yüzde 100 güvenilir olduğunun da altı çizilen açıklamada, su konusunun hassas bir konu olduğuna dikkat çekilerek, suyun üzerinden polimik yapılmaması istendi.

Numune alınan bölgeler…

Basın açıklamasında, su numunesi alınan yerler de açıklandı. Buna göre, Gönyeli Depo çıkışı, Şht. Osman Benli Sokak Numara 24, Anamurlu Kurt Ali Sokak (Köy içi) ve Fevzi Çakmak Sokak’tan içme suyu numuneleri alınan yerler oldu.

Uluslararası kriterlere uygun…

Açıklamanın sonunda, KKTC Devlet Laboratuvarı Dairesinin bilimsel ve Uluslararası kriterlere göre analizler yaptığına vurgu yapılarak, halkın ve ilgili kurumların çıkan sonuçların güvenirliğinden şüphe duymaması gerektiği belirtildi.