Okul Öncesi Eğitim Merkezi için İmzalar Atıldı

Milli Eğitim Bakanlığı ile Gönyeli Belediyesi arasında Okul Öncesi Eğitim Merkezi yapımı için protokol imzalandı.

 Milli Eğitim Bakanlığı ile Gönyeli Belediyesi arasında Okul Öncesi Eğitim Merkezi yapımı için protokol imzalandı.

Eğitim Bakanlığı’nda gerçekleşen törende protokole, Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu ile Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli imza koydu.

Okul Öncesi Eğitim Merkezi’nin 5 bin 800 metre kare alan içerisine yapılması öngörülüyor. Bin 495 metre kare kapalı alana sahip olacak binada 8 derslik, çok amaçlı salon, faaliyet odası, öğretmen odası ve iç bahçe bulunacak.

ARABACIOĞLU

Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu, Gönyeli’nin en hızlı büyüyen beldelerden biri olduğuna değinerek, Gönyeli Fazıl Plümer Anaokulu’nun artık yeterli olmadığını kaydetti.

Okulda şuanda eğitim gören öğrenci sayısının 175 olduğunu söyleyen Arabacıoğlu, Gönyeli Belediye Başkanı ile birlikte yeni bir okul yapılması yönünde arayışa girdiklerini belirtti.

Gönyeli Belediyesi’ne ait alana proje yapıldığını ve ihale komisyonuna gönderildiğini dile getiren Arabacıoğlu, projenin finansmanının yüzde 65’ini Türkiye Cumhuriyeti katkısıyla Eğitim Bakanlığı’nın, yüzde 35’ini de Gönyeli Belediyesi’nin karşılayacağını kaydetti.

Belediyelerin almış oldukları emlak ücretlerinin yüzde 15’ini eğitim amaçlı kullanması gerektiğine de dikkat çeken Arabacıoğlu, Gönyeli Belediyesi’nin buna uyan örnek bir Belediye olduğunu belirtti.

Okul Öncesi Eğitim Merkezi’nin ayrıca tam yıl tam gün eğitim verebilecek kapasite ve donanıma sahip olacağını da dile getiren Arabacıoğlu, binanın eğitim yılının başında hizmete girmesinin beklendiğini kaydetti.

BENLİ

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli de, kentlerinde okul ihtiyacının nüfus artışına oranla arttığını kaydederek, Gönyeliye KKTC’nin en büyük ve en fonksiyonel binasının kazandırılacak olmasından duyduğu mutluluğu belirtti.