Su Dağıtım Şebekesi Artık Daha Sağlıklı

Gönyeli Belediyesi’nin AB desteğiyle gerçekleştirip tamamladığı “Gönyeli Su Dağıtım Şebekesi’nin Yenilenmesi Projesi” için kapanış etkinliği düzenlendi.

2009 yılında başlayan ve AB’nin Kıbrıs Türk halkına yönelik onayladığı 259 milyon Euro’luk mali yardım programından finanse edilen proje, 2 milyon 34 bin Euro’ya mal oldu.

Proje kapsamında Gönyeli’de yaklaşık 70 kilometrelik kazı yapılırken, asbestli boruların değişimlerinin “bir daha kazı yapılmayacak” şekilde ve AB normlarına göre yapıldığı kaydedildi.

Gönyeli Belediyesi önünde düzenlenen kapanış etkinliğine, CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı CTP Milletvekili Mustafa Yektaoğlu, Başbakanlık AB Koordinasyon Merkezi Başkanı Erhan Erçin ve diğer yetkililer katılırken, projeyi yürüten Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli ile Avrupa Komisyonu Program Başkanı Alessandra Viezzer de hazır bulundu. 

Müzik dinletisiyle başlayan etkinlikte konuşan Alessandra Viezzer, Dünya Su Gününde yaptıkları bu etkinlikte, su projesinin başarıyla tamamlandığını görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, projenin insan sağlığına yansımalarının çok olumlu olacağına dikkat çekti. 

Viezzer, Gönyeli’de sürdürülen proje sırasında vatandaşların çok sıkıntı çektiğini ancak sonuçlarının çok güzel olacağını ifade ederek, proje ile su kayıplarının önüne geçildiğini ve eski boruların sağlıklı borularla değiştirildiğini kaydetti ve projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli de, belediye olarak koydukları köyden kente dönüşüm hedeflerini yerine getirmeye çalıştıklarını, bu çerçevede AB ile işbirliğinde yaptıkları projeleri tamamladıklarını ve yeni projeleri hayata geçirmeye başlayacaklarını anlattı.

Benli, yeraltı sorunlarını çözmeden güzel bir çevre asfalta sahip olunamayacağını, bu çerçevede alt yapı sorunlarını çözmek için çalıştıklarını ve büyük ölçüde tamamladıklarını belirterek, su dağıtım şebekesi yenileme çalışmalarının “bir daha kazılmamak üzere” ve AB normlarına göre yapıldığını vurguladı.

Belediye olarak hizmet kalitesini artırarak, daha düzenli bir çevre yaratmak ve sosyal projeler üretme hedefi ile çalışmaya devam ettiklerini vurgulayan Benli, bir AB projesi olan “Sosyal Aktivite Merkezi” projesinin de yakında başlayacağını söyledi.

Benli, bir başka hedeflerinin ise Gönyeli’ye “hiç kesilmeyen basınçlı içilebilir su vermek” olduğunu belirterek, bu hedefe ulaşmalarını sağlayacak dağıtım şebekesi yenileme çalışmalarında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Benli, Viezzer’e plaket sundu. Gönyeli Su Dağıtım Şebekesinin Yenilenmesi Projesi’nin sunumunun da yapıldığı etkinlik, kokteylle son buldu.