“Kıbrıslı Türk belediyeleri izlenmelidir”

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Y. Benli, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Genel Kurulu’nda konuştu..

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Yalçın Benli, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kamarası Genel Sekreteri Jean-Philippe Bozouls ile de görüştü.

Raportörlerin Kıbrıs’ın kuzeyinde de inceleme yapmaları gerektiğini belirten Benli, bu sürecin Kıbrıs Türk yerel demokrasini güçlendireceğini ve halka çok daha iyi ve demokratik hizmetinin önünün açılacağını belirtti.


Benli: “Kıbrıs’ın kuzeyinin yerel demokrasi anlamında izlenmesi, değerlendirilmesi ve bu yönde bir takvim oluşturulması ayrıca Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nın işleyişinin önünün açılması için raportörden taahhüt aldık.”

 

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Y. Benli, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Genel Kurulu’nda konuştu, Kıbrıs Türk yerel yönetimlerinin “Avrupa Yerel Yönetim Şartı” kapsamında izlenmesini istedi.
Benli, kongre sonrasında yaptığı değerlendirmede, “Kıbrıs’ın kuzeyinin yerel demokrasi anlamında izlenmesi, değerlendirilmesi ve bu yönde bir takvim oluşturulması ayrıca Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nın işleyişinin önünün açılması için raportörden taahhüt aldıklarını” söyledi.

Strasbourg’da buluştular

Avrupa Konseyi, Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi 31’inci Genel Kurulu 19 – 21 Ekim tarihlerinde konsey merkezi Fransa’nın Strasbourg şehrinde gerçekleştirildi.
Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği kongrede, Ahmet Y. Benli başkanlığında Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar ve heyet sekreteri Hüseyin Köle tarafından temsil edildi.
Kongrede “Kıbrıs’ta Yerel Demokrasi” başlıklı Kıbrıs raporu da okundu. Raporun, sadece Kıbrıs’ın güneyini yansıtması nedeniyle, Kıbrıs Türk Belediyeleri Birliği Başkanı Ahmet Y. Benli bu durumun adil olmadığını belirtti, yoğun görüşmeler yaptı.
Genel kurul öncesinde Konsey, İzleme Komitesi, Raportör ve Kıbrıslı Türklerin yerel temsilcisi unvanı ile Ahmet Y. Benli başkanlığındaki Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği heyeti bir araya geldi.
Bu toplantıda, Kıbrıs Türk yerel demokrasisinin de izlenmesi ve denetlenmesi istendi, raportörden bu yönde takvim hazırlanması talep edildi. Kıbrıs Türk yerel demokrasinin izlenmesi için gerekli girişimlerin yapılacağı sözü verildi. Ayrıca, İzleme Komitesi de “Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı”nın onaylanması öncesinde Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ile çalışma başlatması kararı üretti.
 

Genel Sekreter Bozouls ile görüşme

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Yalçın Benli, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kamarası Genel Sekreteri Jean-Philippe Bozouls ile de görüştü, beklentilerini iletti.
Benli, 2004 yılında Konsey’in ürettiği 170 numaralı kararı anımsatarak, Kıbrıslı Türk yerel temsilcilerin tüm komitelerde yer alacaklarını söyledi.
Benli, Kıbrıs’ın kuzeyi ile de yakın temas kurulacağı kararının ortada olduğunu belirterek, ilişkilerin daha da ileriye götürülmesini istedi.

Genel Kurul’da konuştu

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Y. Benli, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Genel Kurulu’nda konuştu.
Benli’nin konuşması genel kurul tarafından yoğun alkış alırken, Kıbrıs Türk yerel yönetimlerinin varlığına dikkat çekildi.
Ahmet Benli konuşmasında, Kıbrıs’taki yerel demokrasinin sadece Güney’deki 30 belediye ile sınırlı olmadığını, kuzeyde de halka yerel hizmetler veren 28 belediye ve belediyelerin temsil edildiği belediyeler birliği olduğunu anlattı. Raportörlerin Kıbrıs’ın kuzeyinde de inceleme yapmaları gerektiğini belirten Benli, bu sürecin Kıbrıs Türk yerel demokrasini güçlendireceğini ve halka çok daha iyi ve demokratik hizmetinin önünün açılacağını belirtti.
Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Y. Benli konuşmasında ayrıca, geçtiğiniz haziran ayındaki toplantıda ortaya konan şartların yerine getirilmediğini anımsattı.
Benli, 170 numaralı karara rağmen adadaki Kıbrıs Türk temsilcilerinin yok sayılmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.
Başkan Benli, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk belediyelerinin de Konsey tarafından izlenmesini talep etti.