Benli: “Artık son nokta konmalı…”

Benli: “Su artık en sağlıklı şekilde işletilerek halkla buluşturulmalı, bugün son nokta konulmalı”

Lefkoşa, 10 Mayıs 16 (T.A.K): Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, KKTC tarafından hazırlanan "KKTC Su Temin Projesi geçiş dönemi protokolü" hakkında bilgi vermek, görüş ve talepleri almak amacıyla bugün belediye başkanları ile bir araya geldi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı toplantı salonunda yer alan toplantıda konuşan Çavuşoğlu, Türkiye'den gelen suyun artık ülke topraklarında, içilebilir yüksek kalitede en erken zamanda halkla buluşmayı beklediğini ifade ederek, ülkeyi yönetenler olarak en erken zamanda üzerlerine düşenleri yapıp bugün protokole son şeklini vereceklerine inanç belirtti.

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantı öncesi basına açıklama yapan Çavuşoğlu'nun yanısıra Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı, Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli de kısa bir açıklama yaptı.

Toplantıya belediye başkanları yanında Su Projesi ile ilgili oluşturulan Danışma Kurulu üyeleri de katıldı.

BENLİ: “ARTIK SON NOKTA KONMALI…”

Ahmet Benli konuşmasında, birlik olarak Türkiye'den temin edilen suyun bir an önce halk ile buluşması için çalıştıklarını, bugün de bu amaçla bir araya geldiklerini ifade etti.

Suyun en temel sorun olduğunu, bu yüzden bu projenin artık ülkeye kazandırılması gerektiğini ifade eden Benli, suyu ülkeye kazandıran ve bugün taleplerini kırmayıp kendileriyle bir araya gelen bakanlığa teşekkür etti.

Benli, su ile ilgili birçok tartışma yapıldığını ancak artık suyun en sağlıklı şekilde işletilerek, halkla buluşturulması gerektiğini, bugün burada son nokta konup halka iletilmesi gerektiğini kaydetti.

ÇAVUŞOĞLU: “SUYU EN SAĞLIKLI ŞEKİLDE HALKA İLETMEK GÖREVİMİZ”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, toplantıya katılan herkese teşekkür ederek, su sıkıntısının büyüklüğüne dikkat çekti.

Türkiye'den su getirilmesinin çocukluklarından beri hayal olduğunu ancak gelişen teknoloji ve Türkiye Cumhurbaşkanı, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cesaretiyle bu hayalin gerçekleştirildiğini belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Su artık KKTC topraklarında... Artık halkımızla buluşturulmalı, halkımıza bu suyu en sağlıklı şekilde iletmek görevimizdir. Su konusu uzun süredir tartışılıyor ama artık süreç hızla tamamlanmalı. Biz hiçbir ayrım yapmadan ortak akılla çalışıp birşeyler yapabiliriz mantığıyla tüm kesimlerden görüş aldık toplantılar yaptık.

Bu su ülke ve halk için büyük bir kazanımdır, bu yüzden bütün bilgi birikimimizi tecrübemizi ortaya konmalı ve hep birlikte karar üretmeliyiz."

Danışma Kurulu’nu da bu düşünceyle oluşturduklarını ve çalışmalar yaptıklarını belirten Çavuşoğlu, hazırlanan geçiş protokolünde su maliyeti ve belediyelere suyun nasıl verileceği konularının çok detaylı şekilde görüşüldüğünü, tartışıldığını söyledi.

“DOSYA HAZIR”

Çavuşoğlu, şu anda Türkiye kanadıyla masaya oturabilecekleri bir dosyaları bulunduğunu, anlaşmaya ve uzlaşmaya hazır olduklarını ifade ederek, bu çerçevede hafta sonu yapılan teknik gezi hakkında da bilgi verdi.

Ülkeyi hep birlikte yönettiklerini ve hedefin samimiyet olması gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, suyun hemen tüm adaya değil ama çoğu yerine ulaşmaya hazır olduğunu, bazı yerlere de hemen ulaşabileceğine işaret etti.

“SU VERİLMEYE HAZIR”

Mağusa hattındaki sıkıntının da giderileceğini söyleyen Çavuşoğlu, "Su verilmeye hazır durumda. Prosedür tamamlanınca hemen işlemler başlayabilecek. Bugün belediyelerin de görüşlerini alıp dosya tamamlanacak. Toplantıyı belediye başkanlarımızın görüşlerini alıp çalışmaya katabilmek adına yapıyoruz. Son şekil verilecek" dedi.

Çavuşoğlu, bu toplantının ardından yarın Danışma Kurulu ile yeniden bir araya gelip bugün çıkacak kararları da dosyaya ekleyeceklerini söyledi.

Daha sonra toplantı basına kapalı devam etti.