Benli: “Avrupa Konseyi’nden tarafsızlık bekliyoruz”

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Heyeti 22-24 Mart tarihlerinde yer alan 30’uncu oturum çerçevesinde Strasbourg’dakiAvrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’ne katıldı.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Yalçın Benli:
 

“Avrupa Konseyi’nden tarafsızlık bekliyoruz”

 

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Heyeti 22-24 Mart tarihlerinde yer alan 30’uncu oturum çerçevesinde Strasbourg’dakiAvrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’ne katıldı.

Benli: “Kıbrıs sorununun en önemli mağdurunun Kıbrıs Türk halkı ve yerel yönetimleri olduğunu Strasbourg’ta yeniden anlattık. 5-7 Nisan’da adaya gelecek İzleme Komitesi’nin kuzeye de gelmesi yönünde çağrımızı yapıyoruz.”

“Her toplantıda ilişkilerimizi daha da genişletiyor, yerel yönetimlerimizin temsiliyetini ileriye taşıyoruz”

 

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin Strasbourg’taki toplantısına katılan Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Yalçın Benli, Kıbrıs sorununun çözümü yönünde ciddi adımların atıldığı bir süreçte, Avrupa Konseyi’nden tarafsızlık beklediklerini söyledi.
5-7 Nisan tarihleri arasında “Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı”nı değerlendirmek amacıyla adaya gelecek İzleme Komitesi heyetini kuzeye de davet eden Ahmet Y. Benli, “Strasbourg’daki toplantıda, Kıbrıs’ın statüsü gereği bu değerlendirmenin sadece güneyde yapılacağı bizlere iletilmiştir. Üzüntülerimizi paylaştık. Bir kez daha Avrupa Konseyi’ne tarafsızlık çağrısı yapıyor ve kendilerini kuzeye de beklediğimizi söylemek istiyoruz” dedi.
Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Heyeti 22-24 Mart tarihlerinde yer alan 30’uncu oturum çerçevesinde Strasbourg’dakiAvrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’ne katıldı.
Toplantıda, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Y. Benli’ye, Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar ile dış ilişkiler uzmanları da eşlik etti.
Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin Avrupa Konseyi kurumlarındaki varlığının resmiyet kazanmasından sonra ilerletilen ilişkiler sonucunda, Avrupa Konseyi’nden bir heyetin önümüzdeki aylarda ülkemize gelmesi için çalışmalar başlatıldığı açıklandı.

Benli: İlişkilerimizi ilerletiyoruz

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Y. Benli ile Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, genel oturum öncesinde Avrupa Konseyi’nin "İzleme Komitesi", "Güncel işler Komitesi" ve "İdari işler komitesi" toplantılarına katıldı.
Komite toplantılarında özellikle tüm üye Avrupa Konseyi üyelerinin imza koyduğu Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'nın genel işleyişi, Avrupa da göç ve mülteciler, bölgesel sorunlar irdelendi.
Ahmet Yalçın Benli, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde görünür olmalarının önemine dikkat çekti, “Her toplantıda ilişkilerimizi daha da genişletiyor, yerel yönetimlerimizin temsiliyetini ileriye taşıyoruz” dedi.
Benli, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğü ortamında, Avrupa Konseyi’ndeki yasal pozisyonumuzu değiştirmek çok kolay değildir. Unutulmasın ki, Kıbrıs, Avrupa Birliği üyesidir. Ancak gözlemci statümüzü, bu kurumun belleğinde yer etmek, mücadelemizi uluslar arası ortama taşımak ve koşullarımızı iyileştirmek anlamında bir faydaya dönüştürebiliriz ve bunun için çalışıyoruz.”

 

5-7 Nisan’da ziyaret
Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’ne bağlı İzleme Komitesi daha önce açıklandığı gibi 5-7 Nisan tarihleri arasında “Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı”nı değerlendirmek amacıyla adaya gelecek.
Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Yalçın Benli, komitenin, daha önce “kuzeyde de değerlendirme yapacağı” yönünde kendilerine bilgi verildiğini belirterek, ancak son toplantıda, bu bilginin teyit edilmediğini açıkladı.
İzleme Komitesi’nin 5-7 Nisan tarihlerinde sadece Güney Kıbrıs’taki yerel yönetimleri değerlendireceğini anlatan Benli, Kıbrıs sorununun çözümü yönünde ciddi adımların atıldığı bir süreçte, Avrupa Konseyi’nden tarafsızlık beklediklerini söyledi.
“Bir kez daha bu komiteyi kuzeye de davet ediyoruz” diyen benli, değerlendirme sonucu yayınlanacak raporun, Kıbrıs’ın geleceği açısından son derece önemli olduğunu belirtti.
Benli şöyle konuştu:
“Strasbourg’ta yaptığımız son görüşmeler sonucu, heyetin Kuzey Kıbrıs’a gelemeyeceği söylenmiştir. Buna gerekçe olarak, Avrupa Yerel Yönetimler Şartı’nın sadece Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından imzalandığı gösterilmiştir. Bizler, Kıbrıs sorununun en önemli mağdurunun Kıbrıs Türk halkı ve yerel yönetimleri olduğunu anlattık. Ümit ederim ki, yaptığımız girişimler, kimi yeni ilişkilerin kapılarını açacaktır.”
Öte yandan Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde Ahmet Y. Benli “Sosyalist Grup”, Mahmut Özçınar da “Liberal Grup” üyesi oldu.
Strasbourg’taki temas ve incelemeler sırasında Türkiye Belediyeler Birliği ve Bursa Belediyeler Birliği, heyetimiz onuruna ayrı ayrı birer akşam yemeği düzenledi.