‘Gönyeli suyu temiz ve içilebilir kalitede’

Gönyeli Belediyesi, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Devlet Laboratuarı Müdürlüğü’nün yaptığı tahlil sonuçlarını da açıkladı.

Gönyeli Belediyesi, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Devlet Laboratuarı Müdürlüğü’nün yaptığı tahlil sonuçlarını da açıkladı

Gönyeli kentindeki suyun içilebilir olduğunu belirten Ahmet Yalçın Benli, sürecin her aşamasında kamuoyunun bilgilendirilmesini kendilerine görev bildiklerini söyledi.
Gönyeli’de suyun, yeniden tümüyle temiz ve içilebilir kalitede olduğunu belirten Ahmet Yalçın Benli, sürecin her aşamasında kamuoyunun bilgilendirilmesini kendilerine görev bildiklerini söyledi.


Tetkikler yapıldı


Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli, “Gönyeli’nin beşte birine yaklaşık bir buçuk saat boyunca yanlışlıkla verilen suyun temizlenmesi çalışmaları tamamlanmış, gerekli temizlik ve klorlamanın ardından tüm şebekelerden alınan su örnekleri için tetkikler yapılmıştır. Halk sağlığı en önemli sorumluluğumuzdur, gerekli çalışmalar yapılmıştır, Gönyeli halkı gönül rahatlığı ile suyu içebilir.” dedi.


Gönyeli Belediyesi, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Devlet Laboratuarı Müdürlüğü’nün yaptığı tahlil sonuçlarını da açıkladı.


Tümü temiz


11 – 13 Kasım arasında Gönyeli’nin farklı noktalarından alınan su örnekleri Devlet Laboratuarı tarafından analiz edildi.
Biyolog Ayşe Sergeç ve Kimya Mühendisi Süleyman Şakar tarafından yapılan analizlerde, “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmenliğe” göre herhangi bir zararlı madde tespit edilmedi.
Mikrobiyoloji Şubesi’nin yaptığı incelemelere göre Gönyeli ana şebekesinden dağıtımı yapılan sularda e-koli, enterokok ve koliform değerleri 0 (sıfır) olarak saptandı.
Gönyeli Ana Depo Çıkış Suyu, Gçöeri Artezyen, Çember Sokak Ana Hat Çeşmesi, Şht. Mustafa Sokak (Merkez), Ünüvar Sokak (Yeşilada arsaları) ve Demir Sokak (Yenikent)’ten alınan su örneklerinin analiz sonuçlarının tümü insan sağlığına uygun bulundu.


“Gönyeli’de güvenli bir ortam vardır”


Benli, yaklaşık 3 yıl kadar önce Gönyeli Belediyesi’nin Girne Dağları’ndan içilebilir su temin projesi uyguladığını ifade ederek; Gönyeli’ye içilebilir su verdiklerini anımsattı.
Gönyeli’de dağıtım hatlarının tamamının yenilenerek güvenli bir dağıtım ortamı oluşturulduğunu kaydeden Benli, suların rutin mikrobiyolojik testlerden geçirilerek kontrol altına tutulduğunu, Gönyeli’ye içilebilir su servisi verildiğini söyledi.

 

Gönyeli Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Birimi