"Kıbrıs Türk belediyeciliğinde devrim nitelikli bir adım"

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Yalçın Benli, "Birleştirilmiş Belediyeler (Değişiklik) Yasası'nı değerlendirdi..

 

*   "Kıbrıs Türk belediyeciliği açısından 'belediyeleri batırdılar' algısı inanıyorum ki bundan sonra tarih olacaktır.."

 

*   "Yeni yasa ile birlikte belediyelerinin devlet katkıları % 20 ile 30 oranında artacaktır.."

 

*  "Belediyelerin Sosyal Sigorta, İhtiyat Sandığı, vergi, prim ve depozitleri, gününde ödenmediği takdirde, devlet katkısından kesilmesi şartına bağlanarak garantiye alındı.."

 

*   "Personel giderleri küçük belediyelerde gelirin % 55'ini, kent belediyelerinde ise %50'sini aşamayacak.. Böylece belediyelerin kapasitesini aşan istihdamın da önüne geçilecek.."

 

 

 

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Yalçın Benli, Cumhuriyet Meclisi'nde oybirliği ile kabul edilen "Birleşmiş Belediyeler (Değişiklik) Yasası"nın Kıbrıs Türk belediyecilik tarihinde devrim nitelikli bir adım olduğunu söyledi.

 

Benli, bu yasal düzenleme sonrasında toplumsal uzlaşı ile yılların getirdiği önemli sıkıntıların çözüme kavuşacağını belirterek, hükümet başta olmak üzere Meclis'teki tüm siyasi partilere, belediye başkanlarına, sendikalara ve yasa değişikliği için emek veren bürokratlara teşekkür etti.

 

"Kıbrıs Türk belediyeciliği açısından 'belediyeleri batırdılar' algısı inanıyorum ki bundan sonra tarih olacaktır"diyen Ahmet Yalçın Benli, belediye emekçilerinin sosyal yatırımlarının da yasa ile güvence altına alındığını söyledi.

 

Gelirlerde % 20-30 artış

 

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli, yeni yasa sonrasında belediyelerin yerel gelirlerden aldığı devlet katkısının %8.5'ten % 9'a çıkarıldığını, nüfusu 6 binin altındaki 16 kırsal kesim belediyesine ayrıca % 0.25 ek katkı sağlandığını belirtti.

 

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği olarak tüm yerel yöneticilerle birlikte, bu düzenlemeler için kararlılıkla çalıştıklarını anlatan Ahmet Yalçın Benli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yeni yasa ile birlikte belediyelerinin devlet katkıları %20 ile 30 oranında artacaktır. Özellikle kırsal kesim belediyelerine yönelik ayrıca bir artış getirilmiştir. Belediyelerimizin gerek kendi içerisinde aldığı tedbirler, gerekse merkezi düzeyde atılan adımlar neticesinde gelirlerinde önemli artış vardır. Gelirlerdeki bu artış topluma hizmet olarak yansıyacaktır. Artık keyfi ya da sorumsuz yerel yönetim anlayışı terk edilmek zorundadır."

 

Sosyal yatırımlara güvence

 

Ahmet Yalçın Benli, yeni yasayla birlikte, belediye emekçilerinin ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta yatırımlarının başkanların iki dudağı arasında olmayacağını da belirterek, "1 Ocak 2016 tarihinden itibaren çalışanların Sosyal Sigorta, İhtiyat Sandığı, vergi, prim ve depozitleri, gününde ödenmediği takdirde, devlet katkısından kesilmesi şartına bağlanarak garantiye alındı. Ayrıca birikmiş Sosyal Sigorta, İhtiyat Sandığı borçları da yapılandırılacak"  dedi.

 

Belediyelerin, ödemelerini güncel olarak yapabilecekleri mali güce kavuşması ile bilirlikte çalışma barışı sağlanacağını söyleyen Ahmet Yalçın Benli, "Belediye başkanlarımız, çalışanlarımız huzurlu olacak, bu huzur inanıyorum ki hizmet kalitesini yükseltecektir. Ayrıca devlet de yerel yönetimlerden vergilerini güncel olarak alabileceği için kazançlı çıkacaktır" şeklinde konuştu.

 

İstihdama kriter

 

"Bu yasa ile istihdama da kriter geldiğini" vurgulayan Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli, aşırı istihdamın önüne geçileceğini belirtti.

Benli sözlerini şöyle sürdürdü:

"Personel giderleri küçük belediyelerde gelirin % 55'ini, kent belediyelerinde ise %50'sini aşamayacak.. Böylece belediyelerin kapasitesini aşan istihdamın da önüne geçilecek. Tüm bu düzenlemeler toplumun neredeyse tamamının yaşam kalitesini olumlu etkileyecek. O nedenle yerel yönetimler tarihimizde devrim nitelikli bir yasadan söz edebiliriz. Çok önemli bir reform yapılmıştır."

 

CTP ile ilişkiler

 

Ahmet Y. Benli, söz konusu yasanın çıkarılmasındaki gecikmeler nedeni ile partisi ile askıya aldığı ilişkilerini de normalleştirdiğini anımsatarak, "Bu önemli reformda Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin hükümet ortağı ve diğer siyasi partilerimizle birlikte çok önemli bir rolü ve etkinliği olmuştur. Bu vesileyle, partim içerisinde siyasi çalışmalarımı aktif olarak sürdüreceğimi, Gönyeli kentinde geçmişte olduğu gibi tüm kent insanımıza ayrımsız hizmet vereceğimi ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı olarak, tüm belediye başkanlarımız ile işbirliği ve dayanışma içerisinde yerel yönetim anlayışımızı ileri taşımak için çalışacağımı belirtmek isterim" dedi.