‘Çamurlu su depolardan temizlendi’

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli, geçtiğimiz cumartesi günü Türkiye’den gelen suyun kendi depolarına verilmesi nedeniyle yaşanan tartışmalara açıklık getirdi

·         Türkiye’den gelen suyun, bilgileri dışında Gönyeli’deki depolara akıtıldığını açıklayan Ahmet Benli, “Gönyeli’nin beşte birine yaklaşık bir buçuk saat boyunca verilen suyun temizlenmesi için çalışmalar tamamlandı” dedi.

·         Benli, KKTC-Türkiye Su Temin Projesi’nin ülkemiz için son derece önemli olduğunu belirterek, geçiş sürecinde yaşanan aksaklıkların, yatırımın önemini gölgede bırakmaması gerektiğini söyledi

·         “Geçitköy’den gelen su, borular yıkandığı için doğal olarak çamurlu bir sudur. Ancak, bu gelişme, ülkemize gelen suyun kirli olduğu ya da arıtılmadan topluma sunulacağı anlamına da çekilmemelidir”Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli, KKTC-Türkiye Su Temin Projesi’nin ülkemiz için son derece önemli olduğunu belirterek, geçiş sürecinde yaşanan aksaklıkların, yatırımın önemini gölgede bırakmaması gerektiğini söyledi.
Benli, geçtiğimiz hafta sonunda, Gönyeli Belediyesi depolarına verilen su konusunda yaşanan sıkıntının, bir koordinasyon eksikliğinden kaynaklandığını belirtti.
Türkiye’den gelen suyun, bilgileri dışında Gönyeli’deki depolara akıtıldığını açıklayan Ahmet Benli, “Gönyeli’nin beşte birine yaklaşık bir buçuk saat boyunca verilen suyun temizlenmesi için çalışmalar tamamlandı” dedi.
Ahmet Y. Benli, gerekli temizlik ve klorlama çalışmasının ardından tüm şebekelerden alınan su örnekleri için ileti tetkiklerin yapılacağını, laboratuar sonuçlarının da her zaman olduğu gibi tüm kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti.
Sudaki kirliliğin, Geçitköy Lefkoşa hattındaki yeni yapılan ülke içi dağıtım şebekelerin temizlenmesinden kaynaklandığını aktaran Benli, “Söz konusu hatların temizlik çalışması yapıldığı anlaşılmaktadır. Geçitköy’den gelen su, borular yıkandığı için doğal olarak çamurlu bir sudur. Ancak, bu gelişme, ülkemize gelen suyun kirli olduğu ya da arıtılmadan topluma sunulacağı anlamına da çekilmemelidir” şeklinde konuştu.  

“Gönyeli’de güvenli bir ortam vardır”

Benli, yaklaşık 3 yıl kadar önce Gönyeli Belediyesi’nin Girne Dağları’ndan içilebilir su temin projesi uyguladığını ifade ederek; Gönyeli’ye içilebilir su verdiklerini anımsattı. 
Gönyeli’de dağıtım hatlarının tamamının yenilenerek güvenli bir dağıtım ortamı oluşturulduğunu kaydeden Benli, suların rutin mikrobiyolojik testlerden geçirilerek kontrol altına tutulduğunu, Gönyeli’ye içilebilir su servisi verildiğini söyledi.

 

“Su bilgimiz dışında hatta verildi”

 

Benli, Türkiye’den gelen suyun kendileri bilgisi dışında Gönyeli’deki şebekeye verildiğini ifade ederek Geçitköy’den Lefkoşa ve Gönyeli’ye ülke içi dağıtım şebekelerinin temizlenmesi yönünde çalışma yapıldığını duyduklarını belirtti. 
Suyun boruları yıkadığı için doğal olarak çamurlu bir su olduğunu yineleyen Ahmet Benli, yaklaşık bir buçuk saat kadar bir süreyle Gönyeli’nin beşte birine suyun servis edildiğini ifade etti. 
“İçilebilen suya karışan, boruların temizliği amaçlı bu su, insan sağlığı açısından bir risk oluşturdu. Bunun üzerine süratle insanımıza ikinci bir açıklamaya kadar suyu içmemesi çağrısında bulunduk. Bu durumu tespit ederken bu suyun servisini durdurduk. Daha sonra yetkililerle temas ederek durum tespiti yaptık ve Gönyeli depolarına bu suyun iletilmemesini sağladık” dedi.

 

“Tetkikler yapılıyor”

 

Geçitköy’den pompalanan suyun depolara iletilmesinin durdurulmasının ardından sağlıklı suya dönüşü için tedbirler aldıklarını söyleyen Benli, kent içerisinde ana taşıyıcıları deşarj ettiklerini belirtti. 
Depoların çamurlu sudan temizlenmesi için gerekli tüm işlemleri yaptıklarını da kaydeden Benli, depoların iyice yıkanıp dezenfekte edildiğini ifade etti. Benli, Pazar günü itibarı ile de kente kendi kaynaklarından temiz suyu servis etmeye başladıklarını kaydederek yeniden süratle suların analizlerini yaptıklarını söyledi. 
Benli, “Aldığımız sonuçlardan sonra da halkımızı yeniden bilgilendireceğiz. Bu su Gönyeli’nin 5’te birlik bir kısmına verildi. Belediye binasının bulunduğu bölge, Çağaloğlu Petrol’un yanındaki bölge, eski Leventler bölgesi ve Zorba Petrol bölgesine çamurlu su verildi” diyerek sözlerini tamamladı.