“Benli: Kıbrıs Türk Belediyelerinin Avrupa’daki Statüsünü İleriye Taşımak İçin Mücadelemiz Devam Edecek”

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Portekiz’de düzenlenen Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler ve Otoriteler Komitesi toplantısına ilk kez katıldı.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği 6-7 Şubat tarihlerinde Portekiz’de düzenlenen Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler ve Otoriteler Komitesi toplantısında Kıbrıslı Türk Yerel Yönetim Temsilcileri olarak toplantıda bulundu.

Gönyeli Belediye Başkanı ve Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Yalçın Benli ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar’ın KKTC’deki belediyeleri temsil ettiği toplantıda Kıbrıslı Türkler için bir takım kazanımlar elde edildi.

Benli: “Toplantının bize ciddi kazanımları oldu”

Portekiz’in Matosinhos Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan toplantıya katılan Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Yalçın Benli yaptığı açıklamada Kıbrıs Türk belediyeciliği adına ciddi deneyimler kazandıklarını belirtti. Bu toplantıya katılmalarının bir gelişme olduğunu da ifade eden Benli, 2004 yılından beridir yapılan toplantıya katılma taleplerinin ilk kez karşılık bulduğunu ifade etti.

“ 2016’da Türkçe temel diller arasında yer alacak”

Benli yaptığı açıklamada, Konferans sırasında Türkiye ve KKTC için olumlu bir gelişme yaşadıklarını belirterek, Kongre Genel Sekreteri Andreas Kieffer’in konuşmasında 2016 yılında Türkçenin Avrupa Konseyinde ve Avrupa Parlamentolar Sahnesinde Rusça, İtalyanca, Fransızca, Almanca ve İngilizce’nin yanında temel dil olarak yer alacağı ve Türkiye’nin delegasyon sayısının 12’den 18’e çıkarılacağı müjdelediğini söyledi. Benli, Türkçenin temel dil olarak Avrupa konseyinde yer almasının Kıbrıslı Türkler için ciddi bir önem taşıdığını ifade etti.

Yerel yönetimler enine boyuna incelendi

Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler ve Otoriteler Komitesi toplantısında Matosinhos Belediyesi Başkanı Pinto, Komite Başkanı Philppe Receveur ve Kongre Genel Sekreteri Andreas Kieffer de konuşmalar yaparak özelde Avrupa’daki belediyecilik genelde ise dünyadaki yeni belediyecilik anlayışı hakkında konuşmalar yaptı.