“İşbirliği, iktisadi büyümeyi de yanında getirecek”

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ile Akdeniz Belediyeler Birliği arasında protokol imzalandı..

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ile Akdeniz Belediyeler Birliği arasında protokol imzalandı. Protokol ile Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde bulunan 6 belediye ile KKTC’deki 6 belediye işbirliği yapacak

 

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ile Akdeniz Belediyeler Birliği  arasında "kardeşlik ve işbirliği protokolü" imzalandı.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli, Antalya'da imzalanan protokol ile kendisini daha güçlü hissettiğini belirtti.

Benli, "Bizler, bu ve benzeri işbirlikleriyle ülkenin refahını da artırmayı hedefliyoruz. Bu işbirlikleri bize yerel yönetimlerde çok daha hızlanma şansı tanıyacak" dedi.

 

“Daha çok genciz”

Benli, hem ülke olarak hem de belediyecilik anlamında çok genç olduklarını ifade ederek bu protokollerin başkaları için çok birşey anlam ifade etmeyebileceğini ancak genç olan belediyecilikte tecrübe ve deneyimin önemli olduğunu söyledi. Benli, bu tür işbirliklerinin yerel yönetim anlamında belediyelere hızlanma şansı verdiğini de ifade etti.

 

Protokol, iktisadi büyümeyi de yanında getirecek

KKTC Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Benli, protokolün Türkiye ile KKTC arasındaki iktisadi gelişmelere de yol açabileceğini ifade ederek şöyle konuştu: “Eğer biz bu vesilelerle iş adamlarını sanayicilerimizi, ticaret adamlarımızı, turizmcilerimizi, eğitimcilerimizi bir araya getirebilirsek bundan her iki taraf ama başta Kıbrıs Türk halkı iyi bir şekilde yararlanacaktır. Bu protokol, Kıbrıs Türk Belediyeleri ile Türkiye Belediyeleri arasında organizasyon büyüklüğü anlamında en büyük organizasyondur.”

 

Türel: Tecrübe paylaşımı önemli

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kepez Belediye Meclis Salonu'nda, işbirliğini geliştirmek amacıyla imzalanan protokol töreninde, şehirlerin insanlar gibi yaşayan bir organizma olduğunu söyledi.

Şehirlerde hiçbir zaman bitmeyecek en önemli konunun tecrübe paylaşımı olduğunu belirten Türel, "Bitmek tükenmek bilmeyen belediyecilik tecrübelerinin paylaşımı noktasında önemli bir adım atılıyor. Geçen dönem belediye başkanı iken de Kuzey Kıbrıs'taki 5 belediyemizle ortak çalışma yürüterek protokol imzalamıştık" dedi.

Türel, imzalanan protokolün belediyeler arasında ortak sinerji ve tecrübe ortaya koymak adına oldukça önem taşıdığını kaydetti.

KKTC'nin Türkiye'nin ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayan Türel, şöyle konuştu:

"Akdeniz'in bir dostluk denizi olmasını istiyorsak bu ve benzeri protokollerle bunu güçlendirmemiz gerekiyor. Akdeniz'de gerilim olsun istemiyoruz. Bunun teyidini yakın geçmişte hepinizle paylaştık. "Annan Planı" diye bilinen plana Türkiye olarak eşit yönetim modelini desteklemek suretiyle 'evet' dedik. Maalesef karşı taraftan aynı cevabı bulamadık."

 

Tütüncü: Köklü ilişkileri geliştireceğiz

Akdeniz Belediyeler Birliği ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de KKTC ile Türkiye arasında derin ve köklü ilişki bulunduğunu anlattı.

Protokolle güzel bir işbirliği gerçekleştirileceğini ifade eden Tütüncü, Kıbrıs'taki 28 belediyeye Akdeniz Belediyeler Birliği kanalıyla teknik, kültürel ve ekonomik ilişkilerde çeşitli paylaşımları destekleyeceklerini bildirdi.

 

Protokol 12 belediyeyi kapsıyor

Konuşmaların ardından ilk olarak Tütüncü ile Benli tarafından "kardeşlik ve işbirliği protokolü" imzalandı.

Daha sonra Finike Belediyesi-İskele Belediyesi, Kaş Belediyesi-Çatalköy Belediyesi, Elmalı Belediyesi-Güzelyurt Belediyesi, Gazipaşa Belediyesi-Alsancak Belediyesi, Serik Belediyesi-Yeni Boğaziçi Belediyesi ile Aksu Belediyesi-Tatlısu Belediyesi arasında da "kardeşlik ve işbirliği" protokolleri gerçekleştirildi.