Özker Özgür ve Dr. Salih Miroğlu Caddeleri..

Kıbrıs Türk siyasi yaşamının önemli isimlerinden Salih Miroğlu ve Özker Özgür’ün adları Gönyeli’de iki caddede yaşatılacak.

Salih Miroğlu ve Özker Özgür caddelerinin açılışları gerçekleştirildi.

Açılış törenlerine Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, BKP Genel Başkanı İzzet İzcan ve aileler katıldı.

Özker Özgür’ün oğlu, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Milletvekili, Birikim Özgür açılışta yaptığı konuşmada, kaybedilen değerlere sahip çıkılması gerektiğini söyleyerek, belediyenin aldığı kararla Özker Özgür’ün adının yaşatılacağını belirtti.

Salih Miroğlu Vakfı Başkanı Kamil Oygar yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türklerinin çok değerli iki siyasetcisini aynı gün kaybettiğini, iki siyasetçinin toplumunu çok sevme gibi ortak yanlara sahip olduğunu kaydetti.

Oygar, Salih Miroğlu adının bir caddeye verilmesinin onun anılması ve yaşatılması adına önemli olacağını ifade ederek, Gönyeli Belediyesi ve Belediye Meclisi’ne bu nazik jestten dolayı teşekkür etti.

YORGANCIOĞLU: “ÖZKER ÖZGÜR VE SALİH MİROĞLU GİBİ KİŞİLER TOPLUMUN HAFIZASINDA YAŞAMALI”

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da, rastlantısal da olsa toplumun geçmişine mal olmuş iki değerli insanın aynı gün yitirilmiş olduğuna işaret ederek, bu tür insanların geleceğe taşınması adına Gönyeli Belediyesi ve Meclisinin aldığı kararı takdirle karşıladığını söyledi.

Özker Özgür ve Salih Miroğlu gibi kişilerin toplumun hafızasında yaşaması gerektiğini kaydeden Yorgancıoğlu, bunun ülke adına yürütülen mücadeleye de katkı yapacağını ifade etti.

2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da, yakın bir dost ve arkadaşı olan Miroğlu’yla öğrenci hareketinde de birlikte olduklarını, Kıbrıs’a döndüklerinde Miroğlu’nun aile doktorları olduğunu söyledi.

Siyasette farklı kulvarda olsalar dahi iyi ilişkilerinin hiç bozulmadığını ve kırgınlıklar yaşanmadığını anlatan Talat, Miroğlu’nun bu hoşgörüsüyle caddeye adının verilmesini hak ettiğini söyledi.

Belediye Başkanı Benli’ye teşekkür eden Talat, bu tür icraatların diğer belediyelere de örnek olmasını diledi.

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan da, Özgür’ün her zaman anlaşma ve işbirliğine önem veren, çözüm yolunda yürümek gerektiğini söyleyen bir siyasetçi olduğunu söyledi.

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli de, Belediye Meclisi kararıyla Özker Özgür ve Salih Miroğlu adına yaptırılacak yolların ilk adımlarının atıldığını bildirdi.

Salih Miroğlu Caddesi’nin yakın zamanda yapılacak en önemli bağlantı yollaından biri olacağını söyleyen Benli, ülkeye değerli hizmetleri bulunmuş Özgür ve Miroğlu’nun aydınlığından Gönyeli kentinin faydalanacağını söyledi.

Benli, caddenin tamamlanmasıyla Miroğlu’na bir vefa borcunun ödenmiş olacağını da ekledi.

Konuşmaların ardından sokak tabelalarının açılışı yapıldı.