GÖNYELİ SAM SALI SİNEMALARINDA BU HAFTA: Ratatouille

Gönyeli SAM tarafından düzenlenen ve Haziran ayı boyunca Evren İnançoğlu moderatörlüğünde gerçekleşen Risk Toplumu filmlerinde bu hafta bir animasyon filmi olan Ratatouille var.

Gönyeli SAM tarafından düzenlenen ve Haziran ayı boyunca Evren İnançoğlu moderatörlüğünde gerçekleşen Risk Toplumu filmlerinde bu hafta bir animasyon filmi olan Ratatouille var. 18 haziran Salı akşamı saat 19.30’da Gönyeli Belediyesi Konferans Salonunda gösterilecek filmin konusu şöyle:

2007 yılı yapımı eğlenceli bir animasyon olan Ratatouille, hayallerinin  peşinde koşan bir farenin hikâyesini anlatır. Animasyonun kahramanı Remy, Paris'in altında yaşayan ve evlerden çaldıkları yiyeceklerle hayatlarını idame ettirmeye çalışan bir fare topluluğunun üyesidir. Fare topluluğu birçok özelliğiyle büyük şehirlerde yaşayan, çoğunluğu işsiz göçmenler olan, toplumun geri kalanı tarafından dışlanmış insanları çağrıştırır.Ancak Remy diğer farelerden farklıdır; hayatına yön veren bir ideali vardır. Hırsızlık yapmak için girdiği evlerdeki yemek kitaplarını okuyup, televizyondaki yemek programlarını izleyerek, içten içe ünlü Şef Auguste Gustave gibi iyi bir aşçı olmayı düşlemektedir. Şef’in mottosu onu bu yönde cesaretlendirir: "herkes pişirebilir". Sürükleyici bir o kadar da eğlenceli bir animasyon olan Ratatouile dışlanmışlara sistemin koordinatları içinde  bir çıkış yolu gösterir. Çıkış; çalışıp üretime katkı koymak, kendini topluma kabul ettirmektir. Animasyonunun liberal iş hayatı değerlerine bağlılığı tam da buradadır; animasyonda belirsizlik, istikrarsızlık ve fırsat eşitsizliği dikkate alınmaz, dışlanmışlardan olmak bir seçim gibi gösterilir