“GÖNYELİ SAM- ÖNCE İNSAN”

22 Mayıs 2013 Basın Toplantısı

BASIN BİLDİRİSİ:

Değerli Basın Mensupları…

Gönyeli Belediye Başkanı olarak karşınızda, alt yapı yatırımları büyük ölçüde tamamlanan bir kentin başkanı olarak oturmanın keyfi içerisindeyim.

Göreve yaklaşık 7 yıl önce geldik. O günden bu güne, Gönyeli’de hayatın her alanında ciddi değişimler yaşandı. Hiç unutmuyorum, “Köyden kente dönüşüm” hedefken, şimdi “KKTC’nin alt yapısı planlı tek kenti” Gönyeli.

Bu toplantının konusu olmadığı için, sizlere uzun uzun alt yapı yatırımlarımızdan bahsetmeyeceğim. Ama bilmenizi isterim ki, bugün Gönyeli’de çeşmelerden içilebilir su akmaktadır. Gönyeli Belediyesi bunu kendi plan-proje başarısı ve ekipleri ile başarmıştır. Mali kaynak yaratma yanında, yaratılan mali kaynağı doğru hedeflerde kullanma da Gönyeli Belediyesi’nin tüm organları ile önde tuttuğu bir hedeftir.

Kanalizasyon artık Gönyeli’de konuşulan bir sorun olmaktan çıkmıştır. Zaman zaman oluşan arızalara hemen müdahale edilmektedir. Yedi yıl öncesinde ise, Gönyeli’nin her yerinden kanalizasyon sokağa çıkmaktaydı.

Kent genelinde, alt yapıyı sorun olmaktan çıkardık. Gönyeli süratle büyürken, alt yapı sorunları aynı paralelde büyümüyor, aksine küçülüyor. Vatandaş da biliyor ki, Gönyeli Belediyesi içerisinde “bakarız, hallederiz” dönemi de bitti. Bizler sadece mevzuatı biliyoruz ve iyi uyguluyoruz. Gönyeli halkı da bu mevzuatlara ciddi saygı gösteriyor ki, bugün herkesin yaşamaktan büyük bir keyif aldığı kente sahip olduk.

 

Değerli dostlar…

Elbette insanın yaşadığı her ortamda, tek sorun alt yapıya yapacağınız hizmetlerle ortadan kalkmaz. Her zaman söylediğim bir şey var. Yüzde 96 oranında tahsilât yapan bir belediyeyiz. Yani Gönyeli halkı vergilerini eksiksiz ve zamanında ödüyor.

 Bize düşen, bu kaynakları, hizmetin her alanına yaymak. Alt yapı sorunları öncelikli gündem olmaktan çıktı. Artık, “Gülen yüzlü bir Gönyeli” hedefi ile farklı hizmet alanlarına el attık.

Onlarca yeşil alan düzenlemesi, aynı anda devam ediyor. Gönyeli’ye her ay binlerce çiçek ekiliyor.

Yaratılan yeni yaşam alanları, elbette insan hayatında, yaşam kalitesini yükseltmeye yöneliktir. Bundan geri kalamayız.

Gönyeli halkına karşı sorumluluklarımız vardır ve bunları daha da geliştirerek yaşama geçirmemiz kaçınılmazdır.

 Sevgili gazeteci dostlarım;

Bu duygu ve düşüncelerle, yine belediyemiz bünyesinde oluşturduğumuz Gönyeli Sosyal Aktivite Merkezi, kısaca Gönyeli SAM olarak isimlendirdiğimiz projeyi bugün sizlere takdim etmekten büyük bir gurur duymaktayım…

Gönyeli SAM, deneme programlarını tamamlamıştır. Bu sürede dahi, yüzlerce vatandaşımıza ulaştık. Sadece Gönyeli’nin değil, bölgenin de çekim merkezi haline geldik.

Bugüne kadar 19 farklı program uygulandı.

Uygulanan 19 farklı programla, uzman hocalarla toplam bin 318 katılımcıya yönelik sosyal projeler yaşam buldu.

Burada esas hedef, sosyalleşmiş insan hayatına katkı koyan bir belediye olmak. Ülke genelinde, model olabilecek bir sosyal aktivite merkezi yaratmak.

Bu arada da müjdelemek isterim ki, Kasım 2013 ayında hizmete girmesini planladığımız Sosyal Aktivite Merkezi inşaatı da hızla devam etmektedir.

Proje tamamlandığı zaman, Gönyeli halkı, aynı anda çok sayıda aktiviteyi bir arada yapabileceği bin 300 metre kare kapalı alana sahip, tam donanımlı bir merkeze sahip olacak.

Devam etmekte olan faaliyetlerimizle ve Gönyeli Sosyal Aktivite Merkezi ile ilgili daha detaylı bilgileri, aşağıda bilgilerinize getiriyorum

 Değerli Basın Emekçileri,

 Gönyeli Belediyesi bünyesinde kurulan ve 2012 yılının Ekim ayından beridir faaliyet gösteren Gönyeli Sosyal Aktiviteler Merkezi (Gönyeli SAM), başta gençler, kadınlar, çocuklar ve yaşlılar olmak üzere Gönyeli’de yaşayan farklı sosyal kesimlerin ihtiyaçlarına göre sosyal hizmet üreten bir merkez olarak tasarlanmıştır. Faaliyet göstermeye başladığı ilk günden bu zamana dek geçen 6 aylık süreç içerisinde düzenlediği eğitim, kültür-sanat, spor, sağlık ve danışmanlık hizmetleri ile 1300’den fazla insana ulaşan Gönyeli SAM’ın temel prensipleri, çalışma esasları ve faaliyet alanlarını aşağıda bulabilirsiniz.

 

Gönyeli SAM Temel Prensipleri:

Evrensel değerlerden ve uluslararası prensiplerden hareketle “Yerel Yönetimlerde Modern Vizyon- Yeni Anlayış”

 • 1992 Birleşmiş Milletler RİO Yeryüzü Zirvesi
 • 1996 İstanbul Habitat Zirvesi
 • 2000 New York Milenyum Bildirgesi
 • 2002 Johannesburg Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi
 • GÜNDEM 21

 

Gönyeli SAM Prensipleri:

 • Önce İnsan
 • Şeffaflık
 • Hesap Verilebilirlik
 • Yönetişim
 • Toplumsal Dayanışma ve Ortak Yaşamın Güçlenmesi

 

Gönyeli SAM Çalışma Esasları:

 • İhtiyaç Saptaması
 • Proje Bazlı Faaliyet
 • Ehil ve Uzman Eğitmenler
 • Katılımcı Değerlendirme Formları

 

Gönyeli SAM (Ekim 2012- Mayıs 2013 dönemi) Projeleri:

Sağlık Alanındaki Faaliyetlerimiz

 1. Diyabet ile Baş Etme Programı
 2. Sigarayı Bırakma Programı
 3. Psikolojik Danışmanlık Servisi ( Kıbrıs’ta bir ilk)
 4. 65 yaş üstü için Feslikan Dost Kahvesi ( Kıbrıs’ta bir ilk)

 

Spor Faaliyetlerimiz

 1. Basketbol Okulu ( 7-14 yaş grubu çocuklar)
 2. Yoga
 3. Tai- Chi & Chi-Gong
 4. Latin Aerobik ve Oryantal

Kültür-Sanat Faaliyetlerimiz

 1. Klik Fotoğraf Atölyesi
 2. Perspektif Resim Atölyesi
 3. Çok Sesli Halk Müziği Eğitimi
 4. Dell’Arte Oyunculuk Atölyesi (15-30 yaş grubu gençler için)
 5. Bal Arısı Minikler Tiyatro Eğitimi (4-7 yaş çocuklar için)
 6. Tango
 7. Salı Sinemaları
 8. Yaşam Boyu Sanat Resim Kursu (7-12 yaş çocuklar için)
   

Eğitim Faaliyetlerimiz

 1. Ebeveyn Eğitimi
 2. İngilizce Kursu
 3. Yunanca Kursu
 4. Almanca Kursu