Gönyeli Yeniden Şekilleniyor

Temel sorunlarını geride bırakan Gönyeli Belediyesi, daha temiz bir kent için kolları sıvadı. Belediye ekipleri yanında, ihale ile iki şirket ve personeli de Gönyeli temizliği için çalışıyor.

Gönyeli Belediyesi, yaz ayları öncesinde geleneksel hale getirdiği belediye hudutları içerisindeki temizlik kampanyasını bu yıl daha da genişletti. Temel sorunlarını geride bırakan Gönyeli Belediyesi, daha temiz bir kent için kolları sıvadı. Belediye ekipleri yanında, ihale ile iki şirket ve personeli de Gönyeli temizliği için çalışıyor.

Temizlik ihalesi sonucunda, Hassa Temizlik Şirketi ve İnbo Temizlik Şirketi de temizlik kampanyasına dahil oldu.  Üç bölgeye ayrılan Gönyeli’de, 3 farklı ekiple temizlik çalışmaları başladı.

45 kişilik bir ekiple ve 15 araçla (Dozer, kamyon, traktör ekipmanları ile) 2 Mayısta başlayan çalışmaların toplam 65 gün gibi bir sürede bitmesi planlanıyor. 

Temizlik kampanyası çerçevesinde arazideki otlar kesilecek, molozlar kaldırılacak, Arazilerde ve kaldırım üzerlerinde bulunan, hurda araçlar, köpek kulübeleri ve inşaat malzemeleri kaldırılacak. Ayrıca, Sokak lambaları, Rögar kapakları, Bozuk asfaltlar ve sokak levhalarının bakım veya onarımları yapılacak..

Başlattıkları bu etkin temizlik hizmeti sayesinde, Gönyeli halkınında mevcut olan duyarlılığı daha ileriye taşıyarak, hızla temizlenmiş ve sürekli temiz kalan bir Gönyeli yaratmak istediklerini belirten Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Y. Benli, Gönyeli'nin her zerresinde bu temizliğin kendisini hissetireceğini söyledi.

Yepyeni bir Gönyeli…

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Y. Benli, Gönyeli Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi aracılığı ile yaptığı açıklamada, Gönyeli kenti genelinde artık çok farklı şeyler konuşulduğunu söyledi.

Göreve başladıkları yaklaşık 7 yıllık dönemde, ilk başta, “köyden kente dönüşümü” konuştuklarını, “alt yapısı planlı tek kent” dediklerini anımsatan Benli, “Bugün alt yapı sorunu biten, çeşmelerinden içilebilir su akan bir kentten bahsediyoruz. Yedi yıl önceki Gönyeli’yi anımsayanlar, şimdi ile kıyas yaptığı zaman, ne dediğimi çok daha iyi anlamaktadır” dedi.

Yüzde 92 kanalizasyon ağı

Göreve başladığı zaman, Gönyeli’nin yüzde 80’inde kanalizasyon sorunu olduğunu belirten Benli, bugün yüzde 92 oranında kanalizasyon sorununun çözüldüğünü ve üstesinden gelinebilecek bir hal aldığını söyledi.

Yeni arsalarda alt yapı şartı bulunduğunu ve bu noktada taviz verilmediğini anlatan Benli, Gönyeli’de mevzuatların tam uygulandığını ve kişiye özel belediye hizmet i verilmediğini vurguladı.

Kentin altına 200 kilometre boru

Gönyeli’de yapılan alt yatırımlarını somut bir örnekle sunan Benli, “Gönyeli’den Apostolos Andreas Manastırı’na 150 kilometre var. Biz kentin altına 200 kilometre uzunluğunda boru döşedik” dedi.

Benli bu sayede, kanalizasyon, su ve drenaj gibi şikâyetlerin gündemden düştüğünü, halka da kaliteli hizmet verildiğini vurguladı.

Yeni hedef, daha kaliteli hizmet

Benli, yeni yılda yapılan alt yapı yatırımlarının ardından, rutinin devam ettiğini, şimdi ise yeni hedefler belirlendiğini söyledi.

Buna “su” konusunu örnek vererek konuşmasına devam eden Benli, “Gönyeli’de evlere su veriyorduk. Şimdi ise içilebilir kalitede su veriyoruz. Hayatın her alanında belediyenin halka verdiği hizmetler, artık içilebilir su kalitesinde olacak” dedi.

Sosyal projeler gelişiyor

Gönyeli’de insana yönelik yatırımların da alt yapı yatırımları ile aynı kaliteyi yakaladığını ifade eden Ahmet Benli, sosyal projelere dikkat çekti.

Gönyeli Sosyal Aktivite Merkezi (GÖNYELİ SAM) Projesi’nin hızla geliştiğini anlatan Benli, şu anda bin 500 kişinin GÖNYELİ- SAM’dan hizmet aldığının altını çizdi.

Bütçede dev büyüme

Göreve geldiği zaman, 4.6 milyon TL olan Gönyeli Belediye bütçesinin bugün 23 milyon TL’ye ulaştığına dikkat çeken Benli, bunun yüzde 35’lik kaleminin ise tamamen kent içi yatırımlara gittiğini söyledi.

Belediyeyi şu anda yıllarca taşıyabilecek genç bir teşkilat yapısının yönettiğini de vurgulayan Benli, “Şu andaki çalışan sayımız ile Gönyeli kenti iki kat daha kalabalık olsa, yine aksamadan hizmetlerimizi veririz” dedi.

“Bakarız- hallederiz” dönemi bitti

Gönyeli Belediyesi’nin yasa ve mevzuatlarla yönetildiğini, hiçbir vatandaşa, olmayacak işlere, “bakarız- hallederiz” denmediğini vurgulayan Benli, “Eğer olacak bir iş ise, hemen olur. Olmayacaksa da vatandaş bunu bilir” dedi.

Benli, sırf bu nedenle kendisine “diktatör” yakıştırması yapıldığını anımsatarak, “Kulağıma geliyor ama gocunmuyorum. Burada tek bir amaç var, o da koyduğumuz hedeflere ulaşmak. Bu hedefler de Gönyeli’yi geleceğe taşımadır. Popülizm bizim belediyemizden içeriye giremez” ifadesini kullandı.

“Gönyeli Çevre Düzenleme Master Projesi”

Bu bakış açısı ile, kentteki temizlik projesine önem verildiğini söyleyen Benli, “Bu kentin yıllık bakımını, her zerresinde yapmamız gerekiyor. Kaldırım bordürlerinden, sokak arası arazilere kadar, her yer temizleniyor, boyanıyor” dedi.

Gönyeli Çevre Düzenleme Master Projesi kapsamında 200 alanda projelendirme yapıldığını söyleyen Benli, “Kent genelinde 90 yeşil alan yarattık. Nüfus ve yüzölçümü düşünüldüğü zaman, bu KKTC içerisinde bir rekordur” diye konuştu.