Market ve Bakkallardan Nasıl Güvenle Alışveriş Yapabiliriz?

Tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden ve ‘gizemli virüs’ olarak adlandırılan corona virüsünün farklı yüzeylerde günlerce kalabildiği biliniyor. Dolayısıyla market alışverişi yaparken ve gıdaları temizlerken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

Market ve Bakkallardan Nasıl Güvenle Alışveriş Yapabiliriz?

 Markete Gitmeden Önce Neler Yapmalıyız?

 1. Marketlere giderken kalabalığın en az olacağı saatlerde gitmeye çalışınız.
 2. Gerekmedikçe markete gitmekten kaçınınız.
 3. Markete gitmeden önce mutlaka bir alışveriş listesi hazırlayınız. Listede geçirgen olmayan ve ambalajda bulunan makarna, yağ gibi ürünler ile geçirgen özelliği olan meyve, sebze gibi ürünleri ayrı yazınız. Alışverişinizi haftada bir veya 2 kez gitmek gerekecek şekilde planlayınız.
 4. Yanınıza mutlaka antiseptik özelliği olan ıslak mendil veya dezenfektan alınız.
 5. Giderken yanınıza tüm aileyi almayınız.

Markette Alışveriş Yaparken Neler Yapmalıyız?

 1. Markete girerken ellerimizi dezenfekte etmeliyiz. Mutlaka maskenizi de takınız. Mümkünse eldiven de kullanabilirsiniz.
 2. Gereksiz ürünlere ve yüzeylere temas etmekten kaçınınız. Kullanacağınız alışveriş arabalarının tutma yerlerini dezenfektanınız ile dezenfekte edebilirsiniz.
 3. Market içerisinde dikkatli ve bilinçli bir şekilde hızlıca alışverişinizi tamamlayınız. Market içerisinde tanıdıklar ile sohbet edip markette kalma süresini uzatmayınız.
 4. Alışveriş yaparken ilk önce geçirgen olmayan yağ, makarna, tuz gibi ürünleri alıp ardından meyve, sebze gibi geçirgen ürünleri alınız. Alışveriş arabasının iç kısmına geçirgen gıdaları dışına ise geçirgen olmayan gıdaları yerleştiriniz.
 5. Alışverişte alacağınız ürünü eliniz ile değil gözünüz ile seçiniz. Özellikle bağışıklık sistemi rahatsızlıkları geçiren vatandaşlar açık ürünleri almaktan kaçınınız.
 6. İhtiyaç fazlası ürün almaktan kaçınınız.
 7. Derin dondurucular virüsü öldürmek için güvenli ortamlar olmadığı için dondurulmuş ürünleri satın alırsanız da mutlaka ambalajından çıkarın.
 8. Ödeme esnasında kullanacağınız post cihazını, kredi kartını ve sonrası ellerinizi dezenfekte etmeyi unutmayınız.

 Eve Geldiğimiz Zaman Neler Yapmalıyız?

 1. Eve girerkenden eller yıkanmalıdır. Unutmamalıyız ki en iyi dezenfeksiyon ellerin sabun ile 20 SANİYE yıkanmasıdır.
 2. Kirli elbiseler çıkarılıp yıkamaya konulduktan sonra alınan ürünlerin temizlenmesi ve dezenfeksiyonu yapılmalıdır.
 3. Alınan ürünler poşetten çıkarılıp konserve ve ambalajlı ürünler uygun kimyasallar ile silinip dışları dezenfekte edilmelidir.
 4. Tek kullanımlık poşetler çöpe atılmalıdır. Tekrar kullanımı olan torbalar ise uygun deterjan veya sabunla eve dönerkenden yıkanmalıdır.
 5. Virüs karton kutuların üzerinde 24 saate yakın kalabildiği için mümkünse ürünleri karton ambalajından çıkarak saklayın. Cam ya da plastik gibi yıkanabilir ambalajları yıkayın, diğerlerini sabunlu bezle sildikten sonra yerleştirin. Poşetli ekmekleri ambalajından çıkarın.
 6. Meyve sebze gibi geçirgen gıdalar poşetlerinden çıkarılıp temiz kaplara konulmalıdır. Dışında sert kabuğu olanlar kabuğundan ayrılıp temiz kapta muhafaza edilmelidir.
 7. Yukarıda bahsedilen işlemler tamamlandıktan sonra önce çalıştığınız alanı sonra ise ellerinizi yıkamayı ve dezenfekte etmeyi unutmayınız.

 

Yazar: Dr. Hüseyin DEĞİRMENCİ

Gıda Güvenliği ve Mikrobiyolojisi Uzmanı

Gönyeli Belediyesi Sağlık Şubesi

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

It is known that the corona virus, which continues to threaten the whole world and is called the ‘mysterious virus’, can remain on different surfaces for days. Therefore, some points need to be considered while shopping for groceries and cleaning food.

How Can We Shop Safely From Markets and Groceries?

What Should We Do Before Going to the Market?

 1. When going to the markets, try to go at the hours when the crowd will be the least.
 2. Avoid going to the supermarket unless necessary.
 3. Always prepare a shopping list before going to the market. Write the products such as pasta, oil, in the packaging , which are not perishable and the products which are perishable such as fruit and vegetables that are perishable in the different shopping lists. Plan your shopping to go once or twice a week.
 4. Always take a santizing wipe or disinfectant with antiseptic properties.
 5. Do not take the whole family with you when you go to the market.

What Should We Do While Shopping in the Market?

 1. We must disinfect our hands while entering the market. Be sure to also wear your mask. If possible, you can also use gloves.
 2. Avoid touching unnecessary products and surfaces. You can disinfect the handles of the shopping trolleys which you will use.
 3. Complete your shopping quickly and carefully within the market. Do not chat with acquaintances in the market and extend the time of staying in the market.
 4. When shopping, first buy products such as imperishable oil, pasta, salt, and then buy perishable and permeable products such as fruit and vegetables. Place permeable foods inside the shopping cart and impermeable foods outside the shopping cart.
 5. Choose the product you will purchase in shopping, not by hand, but by your eyes. Citizens, especially those with immune system disorders, avoid taking open products.
 6. Avoid buying surplus products.
 7. Please do not forget to disinfect your post device, credit card and after your hands during payment.

What Should We Do When We Come Home?

 1. Hands should be washed when entering the house. We should not forget that the best disinfection is washing hands with soap for 20 SECONDS.
 2. After the dirty clothes are removed and put into washing, the products received must be cleaned and disinfected.
 3. The received products should be taken out of the bag, canned and packaged products should be wiped with appropriate chemicals and the disinfected outside.
 4. Disposable bags should be disposed of. Bags with reusable use should be washed with suitable detergent or soap when returning home.
 5. If possible, keep products out of the carton as the virus can stay on cardboard boxes for up to 24 hours. Wash washable packaging such as glass or plastic, place the others after wiping them with a soapy cloth. Unpack the bagged breads.
 6. Permeable foods such as fruits and vegetables should be removed from their bags and placed in clean containers. Those with hardshell outside should be separated from their shell and kept in a clean container.
 7. Freezers are not safe environments to kill the virus, so if you buy frozen products, always unpack them.
 8. After completing the above-mentioned procedures, do not forget to wash and disinfect your area first and then your hands.

Author: Dr. Huseyin Degirmenci

Food Safety and Microbiology Specialist

Gönyeli Municipality Health Department