“Kıbrıslı Türklere Statüleri İade Edildi”

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Y. Benli: “Kıbrıslı Türklere statüleri iade edildi. Artık yerel yöneticilerimizin Avrupa Konseyi’nde kalıcı bir sandalyesi vardır.”

‘KIBRISLI TÜRKLERE YENİ STATÜ”

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Y. Benli: “Kıbrıslı Türklere statülerinin iade edildi. Artık yerel yöneticilerimizin Avrupa Konseyi’nde kalıcı bir sandalyesi vardır.”

‘HEYET GELECEK’

“2016 yılının Mayıs ayında denetleme için Avrupa’dan bir heyet adaya gelecek. Gözlemcilerin hazırlayacağı rapor Kıbrıslı Türkler için bir şanstır. Bu raporun ayrılığı değil, Kıbrıs’ta birleşmeyi ve çözümü içeren objektif bir sonuç üretmesini istiyoruz.”

GENEL KURULA KATILDI

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Gönyeli Belediyesi Başkanı Ahmet Benli başkanlığındaki heyet Strasbourg’ta Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin 28. Genel Kurulu’na katıldı.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Konseyi, Kıbrıslı Türklerin temsiliyetinden doğan haklarını iade etti.
Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Benli, “Kıbrıslı Türklere statülerinin iade edildiğini ve Kıbrıslı Türk yerel yöneticilerin toplantılara daha aktif katılacaklarını” açıkladı.
Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Gönyeli Belediyesi Başkanı Ahmet Benli başkanlığındaki heyet Strasbourg’ta Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin 28. Genel Kurulu’na katıldı.
Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Y. Benli, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Konseyi Başkanı Jean-Claude Frecon ile resmi bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Hüseyin Köle ve yerel ve bölgesel yönetimler kongresi, yerel yönetimler sekreteryası genel müdürü Jean Philippe Bozauls da katıldı.

Benli, toplantıda Kıbrıslı Türklerin temsiliyetinden doğan haklarının iade edilmesinden dolayı Avrupa Konseyi’ne teşekkür etti, Kıbrıslı Türk yerel yöneticilerin toplantılara daha aktif olarak katılımının sağlanacağı sözünü de verdi.

Tarihi ziyare

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Gönyeli Belediyesi Başkanı Ahmet Benli başkanlığındaki heyet Strasbourg’ta Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin 28. Genel Kurulu’na katıldı.
Heyet, Denetim, Güncel İşler ve İdari İşler Komiteleri’nin toplantılarında yer aldı. Komite toplantılarının ardından Genel Kurul’a katılan heyet, toplantıyı resmi temsilcilerin olduğu bölümden takip etti.
Heyet ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Konseyi Daimi Temsilcisi’nin verdiği yemeğe de katıldı.

Frecon ile görüşme

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Gönyeli Belediyesi Başkanı Ahmet Y. Benli, yerel yönetimlerimiz açısından Avrupa Konseyi düzeyinde kazanılmış bir haklarını yeniden geri almanın heyecanı ve gururu içerisinde olduklarını söyledi.
Eylül ayında Avrupa Konseyi Yerel Ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin Kıbrıs ile ilgili bir rapor hazırlayacağına işaret eden Benli, temennisinin bu raporun Kıbrıs’ın her iki tarafının da incelenerek, demokratik yollarla seçilmiş Kıbrıslı Türk belediye başkanları ile de istişare sonucu tamamlanması olduğunu söyledi.
Benli, “Konsey’den objektif bir rapor hazırlanmasını bekliyoruz” temennisinde bulundu.

Benli: ‘KIBRISLI TÜRKLERE YENİ STATÜ”

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin bir önceki Genel Kurulu’nda “misafir” gibi karşılandığını anlatan Benli, bu yılki katılımlarında ise “ statülerinin değişerek üye olarak kabul edildiklerini” belirtti.

Ahmet Y. Benli, ziyareti şöyle değerlendirdi:
“Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’ne yaptığımız ilk ziyarette, delege ve temsiliyet anlamında statümüzü kararlılıkla geri istemiştik. Bu talebimiz sonuç verdi. Kimi komitelere davet almıyorduk, bu yöndeki rahatsızlığımızı da paylaşmıştık. Ayrıca, Konsey’e yönelik ağ bilgilerine ulaşmak için de şifrelerimizi istedik. Tüm bu taleplerimiz görüşülerek kabul edildi. Kıbrıslı Türklere kongre salonunda özel tanımla ilk kez bir koltuk ayrıldı. Artık Kıbrıslı Türklerin orada tanımlanmış bir koltuğu var. Kıbrıslı Türk Yerel Yönetimlerin temsilcisi olarak statümüzü kazandık. Bu önemli bir gelişmedir. Artık yerel yöneticilerimizin kalıcı bir sandalyesi vardır. Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Konseyi Başkanı Jean-Claude Frecon ile resmi bir görüşme gerçekleştirdik. Görüşmede hem kendisine başarılar diledik hem de taleplerimize olumlu karşılık verdikleri için teşekkür ettik. Denetleme Komitesi’nde Kıbrıs ile ilgili bir rapor için görevlendirmeler yapıldı. 2016 yılının Mayıs ayında denetleme için heyet adaya gelecek. Gözlemcilerin hazırlayacağı rapor Kıbrıslı Türkler için bir şanstır. Bir önceki rapor çok olumsuz bir rapordu. Kıbrıslı Türklerin ihtiyaçlarını ve taleplerini yansıtmıyordu. Genel kurul Başkanı ile yaptığımız görüşmede, raporun hazırlık aşamasında, kendi pozisyonunu korumak için heyeti etkilemeye çalışanlara karşı uyarılarımızı yaptık. Birbirini suçlayan değil aslında Kıbrıs’ta birleşmeyi ve çözümü içeren bir rapor hazırlanmasında, her iki tarafın halkların menfaati olduğunu belirttik.”