Kamuoyuna Duyuru

‘Su Projesi’ kapsamında ‘dere yatağına’ izinsiz müdahale Gönyeli Belediyesi tarafından durdurulmuştur.

KAMUOYUNA DUYURU

‘Asrın Projesi’ olarak da isimlendirilen Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne su getirilmesi projesi tüm toplum gibi belediyemizi ve Gönyeli halkını da heyecanlandırmıştır.

Projeye Gönyeli halkından aldığı yetkiyle destek veren belediyemiz, ancak, her türlü gelişimin imar kurallarına, belediyenin mevzuatına ve izinlere bağlı olarak yürütülmesinde hassastır.

Bu hassasiyetimiz, çarpık kentleşme ve yapılaşmanın önüne geçmek, gelecekte tüm halkımızın yaşayacağı çok daha ciddi sıkıntıları önlemek amacını taşımaktadır.

‘Su Projesi’ kapsamında ‘dere yatağına’ izinsiz müdahale Gönyeli Belediyesi tarafından durdurulmuştur.

Gönyeli çemberi yakınlarında,  dere yatağı yakınında kurulan menfezin kuralına uygun yapılmadığı uzmanlarımız tarafından saptanarak, söz konusu izinsiz yapı tarafımızdan mühürlenmiştir.

Türkiye’den KKTC’ye getirilecek su projesi, Kıbrıs Türk toplumunun  çok önemli bir ihtiyacına yanıt verecektir.

Ancak bu proje kapsamındaki tüm inşaatlar da izne tabidir.

Gönyeli Belediyesi söz konusu çalışmalara her zaman hoşgörü ile yaklaşmış, inşaattan kaynaklanan kimi tadilatlar da belediyemiz tarafından tamamlanmıştır.

Projenin vereceği sıkıntıların en aza indirilmesini sağlamak bizim görevimizdir.

Bir yandan derelerin ıslahı ile ilgili çalışmalar yürütürken ve mevzuatta yer alan standartlara eksiksiz uyulması istenirken,  öte yandan bu kuralların hilafına dereler içerisinde beton yapılaşmaya müsaade edilmesi kabul edilemez.

Hele de çalışmaları yürüten şirket yetkilisinin, -ki geçmişte devletimizde müsteşarlık görevinde bulunmuş birisidir- “Beni senin devletin dahi durduramaz” yönündeki sözleri, maksadını aşmış söylemlerdir.

Gönyeli Belediyesi’nin hassasiyeti dere yatağı içerisindeki beton kütlenin doğru yere yapılmamasıdır.

Bu hassasiyetle sorunun aşılacağını ümit eder, konuyu kamuoyunun bilgisine getiririz.

Ahmet Y. Benli
Gönyeli Belediye Başkanı