Gönyeli’de yağmur suyu ana taşıyıcılarına yönelik kapsamlı yatırım

Gönyeli Belediyesi “Yağmur Suyu Risk Değerlendirme Raporu” ışığında kentin dört bir yanında projelerini sürdürüyor:

Gönyeli’de yağmur suyu ana taşıyıcılarına yönelik kapsamlı yatırım

Sel tehdidine bütünlüklü çözüm

Gönyeli’nin yağmur suyu drenaj kapasitesini en üst seviyeye taşıyan Gönyeli Belediyesi, kentin dört bir yanında ana taşıyıcıların çok önemli bir bölümünü tamamladı.

Benli: Gönyeli kentini en şiddetli yağmurlardan olumsuz etkilenmeyecek bir sonuca hazırlıyoruz.

Gönyeli Belediyesi “Yağmur Suyu Risk Değerlendirme Raporu” sonrasında önemli bir dönüşüme daha imza attı. En şiddetli yağışlarda dahi sıkıntı yaşanmaması hedefiyle kentin ana taşıyıcılarına yönelik yatırımları tamamlanma noktasına geldi.

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli, “Uluslararası ihaleyle planlanmış ve son 50 yıllık en şiddetli yağmurlara göre dizayn edilen yol haritamız ışığında hedeflerimizi adım adım gerçekleştiriyoruz” dedi.

Gönyeli’nin yağmur suyu drenaj kapasitesini en üst seviyeye taşıyan Gönyeli Belediyesi, kentin dört bir yanında ana taşıyıcıların çok önemli bir bölümünü tamamladı.

Yağışlar sonrasında kent içinde sıkıntıyı ortadan kaldıracak ana damarlarda çalışmalar sona yaklaştı.

“Kentimiz olağanüstü yağışlardan dahi en alt düzeyde etkilenecek, yurttaşımız herhangi bir risk ya da endişe yaşamayacaktır, bunun için çok çalışıyoruz” diyen Gönyeli Belediye Başkanı Benli, tüm yatırımları Gönyeli’nin öz kaynaklarıyla hayata geçirdiklerine de dikkat çekti.

Şehir planlama, kent disiplini ve mühendisliğin günümüzde çok daha fazla önem kazandığını vurgulayan Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli, “Yağmur Suyu Risk Değerlendirme Raporu’nu hazırlayan tek belediye olduk. Bu raporun bize işaret ettiği tüm yatırımları da tek tek hayata geçiriyoruz” şeklide düşüncelerini açıkladı.

Hizmet kalitesi artıyor

Su ve kanalizasyon alt yapılarını tamamlayan, yağmur suyu için de “Yağmur Suyu Risk Değerlendirme Raporu” çerçevesinde yatırımlarını sürdüren Gönyeli Belediyesi, hizmet kalitesini ileriye taşıyor.

Yağmur suyu ana taşıyıcı hattına yönelik proje Gönyeli Belediyesi’nin kendi öz kaynakları ile hayata geçiriliyor.

Gönyeli Belediyesi’nden verilen bilgiye göre ana taşıyıcılara yapılan yatırımlar şöyle sıralandı:

Çığ Sokak’tan başlayarak, Atatürk Caddesi boyunca ilerleyen ve Şirinler Sokak’tan dereye ulaştırılan hatta 850 metre ve 100 cm çapında yağmur suyu drenaj yatırımı yapıldı.

Dr. Küçük Bulvarı Kooperatif Kavşağı’ndan başlayarak, Gönyeli Çemberi’nden dereye ulaştırılan bir diğer yatırım ise 100 cm çapında 1 kilometre uzunluğunda oldu.

Yine ciddi bir taşıma kapasitesine sahip diğer bir ana taşıyıcı da Karşıyaka Sokak’tan başlayarak ve Belediye Bulvarı’nı takip ederek, Kamelya Sokak’tan dereye ulaştırıldı.

Bu yatırım kapsamında 450 metre uzunluğunda, binlik yağmur suyu drenaj hattı döşendi.

Gazi Mustafa Cahit Sokak’tan başlayarak Yeni Kent Ülkü Sokak’tan geçen bir başka ana taşıyıcı, 1,4 kilometre uzunluğunda ve 100 cm çapında Cinnar Deresi’ne ulaştırıldı.

Gönyeli Belediyesi’ndeki yatırımlar kapsamında bir diğer önemli hat için çalışmalar Gönyeli Şht. Hüseyin Amca Caddesi’nden başladı. Burada 100 cm çapında başlayan tek hat Yeni Kent ÖYPAŞ Sitesi içerisinden gelen 100 cm çapındaki bir başka hatla birleşerek, Şimşek Sokak’tan çift hat olarak dereye ulaştırılacak.

Tüm bu yatırımların yanı sıra en önemli ve en büyük ana taşıyıcılardan biri Gönyeli İlkokulu’ndan başlayarak, 1,3 kilometre uzunluğunda ve 100 cm çapında, Uzun Yol Sokak’tan gelen hatla birleşerek, yine çift hat olarak Yeni Kent’ten geçerek Cinnar Deresi’ne ulaştırıldı. Drenaj çalışmasının bu aşamasında toplam 3,6 kilometre uzunluğunda ana taşıyıcı döşendi.

Bu taşıyıcılar, yağışlarla kent içinde biriken ya da özellikle kentin kuzeyindeki yüksek alanlardan gelen yağmur sularının güvenli bir şekilde derelere ulaşmasını sağlayacak.

Gönyeli Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Birimi