Gönyeli’de İmara Aykırı Villa Yıkıldı

Gönyeli Belediyesi ‘planlı büyüme’ vizyonu çerçevesinde, kaçak yapılaşmaya yönelik denetimlerini etkinleştirirken, yasal mevzuat dışında inşa edilmiş bir villayı yıkarak kararlılığını gösterdi. 

Gönyeli Belediyesi ‘Kentimi Çarpıtma, İzinsiz Yapılaşmaya Göz Yumma’ sloganı ile etkinleştirdiği denetimler sonucu, Âşıklar tepesi olarak bilinen bölgesinde yasal prosedürlerin dışında olduğu saptanan bir villayı yıktı


Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Y. Benli: İmar yasaları ya da tüzükler eğer denetim, uygulama ve kararlılık olmazsa hiçbir anlam ifade etmez. Kaçak yapılaşmaya karşı kararlı tutumumuzu sadece sözde değil özde de gösteriyoruz

Gönyeli Belediyesi ‘planlı büyüme’ vizyonu çerçevesinde, kaçak yapılaşmaya yönelik denetimlerini etkinleştirirken, yasal mevzuat dışında inşa edilmiş bir villayı yıkarak kararlılığını gösterdi.

“Kentimi Çarpıtma, İzinsiz Yapılaşmaya Göz Yumma” sloganı ile kaçak yapılaşmaya karşı mücadele başlattığını duyuran Gönyeli Belediyesi, önemli bir adım attı.

Aşıklar tepesi bölgesinde yasal prosedürlerin dışında olduğu saptanan bir villa, Gönyeli Belediyesi ekipleri tarafından yıkıldı.

Gönyeli Belediyesi Başkanı Ahmet Y. Benli, İmar yasaları ya da tüzüklerin eğer denetim, uygulama ve kararlılık olmazsa hiçbir anlam ifade etmeyeceğini belirterek, “Kaçak yapılaşmaya karşı kararlı tutumumuzu sadece sözde değil özde de gösteriyoruz”

‘Kent Devriye Sistemi’

Gönyeli Belediyesi, bir süre önce başlattığı kampanya ile ‘kaçak yapılaşmaya karşı etkin mücadele’ mesajı vermişti.

Gönyeli’deki tüm ev ve iş yerlerine dağıtılan broşürlerle yapı gelişimi konusunda hassasiyet isteyen Gönyeli Belediyesi, İmar Yasası ve belediyenin diğer mevzuatları konusunda yurttaşları bilgilendirmişti.

“Temiz Kent sadece çöpleri toplamak, otları temizlemek, dere yataklarını kurutmakla olmuyor. Kaçak yapılar, izinsiz tabelalar, mevzuata ters inşaatlar, yer işgalleri de kentimizi kirletiyor” diye Gönyeli Belediyesi, ‘Kent Devriye Sistemi’nin de görev başında olduğunu açıklamıştı.

Benli: Kararlılığımız sürecek

Gönyeli Belediyesi Başkanı Ahmet Y. Benli, ülkemizde en önemli yapısal sorunlardan birinin de yasa ve mevzuatlara uyulmaması olduğunu anlatarak, “Kentimizde hem yaşam kalite standardını yükselmek hem de ekonomik değer artışı istiyorsak, kurallara uymalı, uymayanlara yönelik de mutlak yaptırım uygulamalıyız” dedi.

 Benli şöyle konuştu:

“Gönyeli biliyorsunuz Başkent Lefkoşa İmar Planı içerisinde yer alıyor. Ayrıca belediyemizin kendi mevzuatları da gelişme kapsamında yapılacak her türlü inşaat, tadilat, kullanım değişikliğini belirli kriterlere bağlıyor. Yerel yöneticiler olarak bizlere düşen görev, sürdürülebilir bir çevre ve planlı gelişim adına adil olmak, kriterleri kararlılıkla uygulamak ve etkin denetim yapmaktır. İlgili mevzuatlarımızı gözden geçirdikten ve insanımızı bilgilendirdikten sonra iş uygulama aşamasına gelmiştir. Kaçak yapılaşmaya göz yummayacağımızı, bu yönde kararlı olduğumuzu söylemiştik, şimdi bu sözlerimizin arkasında olduğumuzu da gösteriyoruz.”

‘Planlı büyüme kaçınılmaz’

Gönyeli Belediyesi Başkanı Ahmet Benli, Avrupa standartlarında altyapısı planlı tek kent Gönyeli’yi korumanın en başta gelen görevleri olduğunu anımsatarak, “Kentimizin planlı gelişmesi, büyümesi için hem tüm toplumun işbirliği, hem de belediyemizin etkin denetimi kaçınılmazdır” dedi.

Benli sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kaçak yapılanmaların olmadığı, çevreye saygılı ve planlı büyüyen bir kent içinher türlü inşaat, tamirat, tadilat, kullanım değişikliği ve diğer yapılanmalarda, mutlaka belediyemizin ilgili birimlerinden onay ve izin alınması gerekmektedir. Gönyeli’deki gelişmelerin ‘İmar Yasası’ ve belediyemizin belirlediği standartlar çerçevesinde olması yönünde son derece titiz davranacağımızı, izinsiz ve kaçak yapılanmaya karşı etkin önlemlerimizi artıracağımızı bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Çarpık kentleşme, şehirlerin herhangi bir denetim gücü olmadan, rastgele ve her türlü planlamadan uzak bir biçimde büyümesidir ki, buna izin vermeyeceğiz. Buna izin vermeyeceğimizi kararlılığımızla gösteriyoruz.”

Gönyeli Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Birimi