Gönyeli’de Hurmalar Ve Palmiyeler Koruma Altında

Gönyeli’de kent genelinde bulunan palmiye ve hurma ağaçları Gönyeli Belediyesi’nin başlattığı çalışmalar kapsamında koruma altına alındı.

 Palmiye ve hurma ağaçlarında palmiye böceğine karşı kökten ilaçlama yöntemiyle koruma amaçlı mücadele başlatan Gönyeli Belediyesi, zarar görmüş hurma ve palmiyelere ise uzman ekiplerce daha farklı yöntemlerle müdahale etmeye başladı.

Gönyeli Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre çalışmalar geçtiğimiz haftadan itibaren başladı. Açıklamada bir ay içerisinde kentteki tüm palmiye ve hurma ağaçlarının ilaçlanması ve kayıt altına alınmasının planlandığı belirtildi.

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli konuyla ilgili yaptığı açıklamada Gönyeli’de palmiye ve hurma ağaçlarını tehdit eden palmiye böceğine karşı Gönyeli Belediyesi’nin aktif bir mücadele başlattığını ifade etti. Sadece kamuya ait ağaçların değil şahıslara ait ağaçların da koruma altına alınacağını kaydeden Başkan Benli, “Her ağaç kamusal bir mülktür. Geleneğimizde önemli yeri olan bu ağaçları korumak yasal sorumluluk olmamakla birlikte çağdaş belediyecilik anlayışımızın bir parçasıdır” şeklinde konuşarak sözlerini tamamladı.

Gönyeli Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Birimi