Gönyeli’de Hurmalar ve Palmiyeler Güvende

Gönyeli’de kent genelinde bulunan palmiye ve hurma ağaçları Gönyeli Belediyesi’nin başlattığı çalışmalar kapsamında koruma altına alındı.

Palmiye ve hurma ağaçlarında palmiye böceğine karşı kökten ilaçlama yöntemiyle koruma amaçlı mücadele başlatan Gönyeli Belediyesi, zarar görmüş hurma ve palmiyelere ise uzman ekiplerce daha farklı yöntemlerle müdahalesini tamamladı..

Gönyeli Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre palmiyelerin koruma altına alınması çalışmasının tamamlandığı belirtilirken bir ay içerisinde kentteki tüm palmiye ve hurma ağaçlarının ilaçlandığı ve kayıt altına alındığı kaydedildi.

Yapılan kayıt altına alma işleminde Gönyeli’deki palmiye ve hurma ağaçlarının sayısı da ortaya çıkarıldı. Buna göre ekiplerin yaptığı çalışmada 2037 adet Palmiye ağacı ve 2064 adet hurma ağacı kayıt altına alındı.

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli konuyla ilgili yaptığı açıklamada Gönyeli’de palmiye ve hurma ağaçlarını tehdit eden palmiye böceğine karşı Gönyeli Belediyesi’nin aktif bir mücadele başlattığını ve bu mücadelenin yapılan çalışmalarla tamamlandığını ifade etti. Sadece kamuya ait ağaçların değil şahıslara ait ağaçların da koruma altına alındığını kaydeden Başkan Benli, “Her ağaç kamusal bir mülktür. Geleneğimizde önemli yeri olan bu ağaçları korumak yasal sorumluluk olmamakla birlikte çağdaş belediyecilik anlayışımızın bir parçasıdır” şeklinde konuşarak sözlerini tamamladı.

Gönyeli Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Birimi