Gönyeli’de Bakanlar Kurulu kararları uygulanacak

Gönyeli Belediyesi, Bakanlar Kurulu’nun bugün (18 Mart 2020) marketler ve açık olan kasap, benzin istasyonları gibi işyerlerine getirdiği kulların Gönyeli sınırları içerisinde de sıkı bir şekilde denetleneceğini açıkladı.

Belediyeden yapılan açıklamada marketlerdeki dezenfekte işlemleri kasiyerlerle ilgili kuralların sıkı şekilde denetleneceği aksi bir durumda ise gerekli yasal işlemin uygulanacağı ifade edildi.

 18 Mart 2020 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararları:
• Bakanlar Kurulu, Güney Kıbrıs’tan gelecekler de dahil olmak üzere, vatandaş ya da yabancı herkesin KKTC’ye girişinin ardından 14 gün süreyle merkezi karantinaya alınması kararı aldı.
• Bakanlar Kurulunun bugünkü toplantısında, Covid-19 salgınına karşı alınan tedbirlere ek olarak, hava veya kara kapılarından ülkeye giriş yapacak olan, KKTC ve Türkiye vatandaşları da dahil herkesin 14 gün süre ile merkezi noktalarda karantinaya alınması kararı alındı
• Kıbrıs Rum Kesimine geçişlerin yasak olmamakla birlikte ancak geriye dönüşlerde 14 gün merkezi noktalarda karantinanın bu kişilere de uygulanacak
• Güney Kıbrıs veya Türkiye’ye tedavi için gidip gelenler için ise, aldığı tedavinin devamı merkezi karantina noktalarında mümkün değilse, evde karantina uygulamasının değerlendirilerek istisna gösterilebilecek.
• Pile sakinleri ve İngiliz üsler bölgesinde ikamet eden Beyarmudu sakinlerinin de KKTC’ye geçmesi durumunda 14 gün merkezi karantina noktalarında karantinaya tabii olacak
• Merkezi karantina uygulamasının getirilmesiyle ülkeye girişlerde ciddi bir azalma yaşanmakta olduğu görülmekte olup dün akşam ülkeye hava ve deniz yoluyla gelenler karantinaya alınmıştır. Buna göre dün akşam gelen uçakta 30, bu sabah gelen uçakta 28, deniz yolu ile 3 kişi karantinaya alındı
• Bakanlar Kurulunun kasap, eczane ve marketlerin giriş ve çıkışlarında dezenfektan ilaç/sıvı zorunluluğu ve marketlerde kişiler arasında 2 metre mesafe olması da zorunlu hale gelmiştir.
• Buralarda görev yapan tezgahtar ve kasa görevlilerin de maske ve eldiven takması ve bunları her iki saatte bir değiştirmesi de zorunlu hale getirilmiştir. .