Gönyeli Sam’a ‘Güneş Enerjisi’nden Elektrik Sistemi

Dünyanın en çağdaş enerji sistemi olarak öne çıkan ve çevre dostu olarak bilinen “Fotovoltaik Enerji Sistemi” Gönyeli’de kuruldu.

Gönyeli’de bir ‘ilk’ daha

Gönyeli Sosyal Aktivite Merkezi’ne
‘Güneş Enerjisi’nden Elektrik Sistemi’

Dünyanın en çağdaş enerji sistemi olarak öne çıkan ve çevre dostu olarak bilinen “Fotovoltaik Enerji Sistemi” Gönyeli’de kuruldu. Ülkemizde, ana elektrik santralinden bağımsız olarak çalışabilen en büyük ölçekli sistem konumundaki ‘Fotovoltaik Enerji Sistemi’ test amaçlı üretime başladı.

Dünyanın en çağdaş enerji sistemi olarak öne çıkan ve çevre dostu olarak bilinen “Fotovoltaik Enerji Sistemi” Gönyeli’de kuruldu.
Gönyeli Sosyal Aktiviteler Merkezi, güneş enerjisinden elde edilecek elektrikle çalışmalarını sürdürecek.
Ülkemizde, ana elektrik santralinden bağımsız olarak çalışabilen en büyük ölçekli sistem konumundaki ‘Fotovoltaik Enerji Sistemi’ test amaçlı üretime başladı.
Gönyeli Belediyesi ve Avrupa Birliği’nin ortak projesi kapsamında, finansmanı Gönyeli Belediyesi tarafından karşılanan sistem, ‘yeşil enerji’ anlayışının bir ürünü.

Enerjisini depolayabiliyor

Gönyeli Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Gönyeli Sosyal Aktivite Merkezi’nin enerji ihtiyaçlarını karşılamak üzere 20 kWp Off-grid Fotovoltaik Güç Enerji Sistemi’nin kurulduğu duyuruldu.
Sistem genel elektrik şebekesinden bağımsız olarak kendi enerjisini depolayabiliyor.
Güneş panelleri otopark alanına kurulan çelik konstüksiyon üzerine monte edilen sistem, testlerin tamamlanmasının ardından tam donanımla devreye girecek.

‘Yeşil Enerji’

Gönyeli Sosyal Aktiviteler Merkezi (SAM) binasının açılışı bir süre önce yapılmıştı. Yaklaşık 1 milyon 100 bin Euro’ya mal olan merkez, 1518 metre kare kapalı alanı bulunup içerisinde çok amaçlı salon, kültür sanat ve el sanatları atölyesi, bilgisayar laboratuvarları derslik, kafeterya, mutfak, misafir salonu ve sağlık merkezi barındırıyor. SAM binası, güneş enerjisi sistemi ile yeni bir dönemin de öncülüğünü yapmış oldu.