Gönyeli Kent Park Otopark Yapım Çalışmaları

Gönyeli Belediyesi Kent Park Projesi hız kazanıyor.

Gönyeli Belediyesi’nin geçen hafta duyurduğu Gönyeli Kent Park Projesi için çalışmalar hız kazanıyor. Gönyeli’ye yakışır bir proje olarak ortaya çıkan ve devasa bir yeşil alana sahip olacak olan Gönyeli Kent Park için hem ihaleler hem de yapım işleri hız kazandı. Gönyeli Belediyesi, Kent Park için 9 ihaleye çıkarak projenin daha hızlı ilerleyebilmesi için adım attı. İhalelerin sonuçlanması ile park içerisindeki bir çok projenin yapımına başlanacak. Parkı Nisan 2022’ye kadar halkın kullanımına açma niyetinde olan Gönyeli Belediye bu motivasyonla çalışmalarını hızlandırdı.

İhalelerin yanı sıra Gönyeli Kent Park otopark yapım çalışmaları da başladı.

Gönyeli Belediyesi, Gönyeli’ye layık Avrupa standartlarında bir kent parkı hayata geçirmek için kolları sıvadı.

Gönyeli Kent Park Proje Detayları

Gönyeli Kent Park, 43.500 metrekare bir alan üzerinde tasarlandı. Gönyeli İlkokulu’nun batısında yer alacak Gönyeli Kent Park projesi 3 bölümden oluşuyor.

Buna göre birinci bölümde giriş alanı ile birlikte AMFİ TİYATRO, ıslak kuru fıskiyeler, oturma grubu ve çocuk oyun alanı yer alacak.

İkinci bölüm özellikle genç ve ergenler için kaykay, bisiklet parkuru ve açık hava spor aletlerinden oluşacak.

Üçüncü bölümde ise ormanlık alan içerisine yayılmış bisiklet ve yürüyüş yolu ile kafeler yer alacak.


“600 kişi kapasiteli amfi Tiyatro”

Kent park içerisinde tasarlanan amfi tiyatro, performanslarını veya sahne sanatlarını icra etmek isteyen profesyonel ve amatör tüm sanatçılara açık olacak.

2000 metrekarelik alana yayılan gençlik parkuru ise Gönyeli Kent Park’ta gençlere özel alternatifler sunuyor. Uluslararası standartlarda düzenlenen parkurda kaykay ve bisiklet sporları yapılabilecek. Ayrıca park içerisinde 450 metrekarelik açık hava jimnastik alanında tüm herkese yürüyüş sonrasın sağlıklı yaşam için spor imkanı sunulacak.

Gönyeli Kent Park’ta çocuklar da unutulmadı. Özellikle çocuklu ailelerin güvenli, çağdaş ve eğlenceli zaman geçirmesi için 250 metrekarelik çocuk oyun grubu özel olarak tasarlanacak.


Ormanlık alanda yürüyüş ve bisiklet yolu

Tüm diğer aktivite alanlarını birbirine bağlayan 1760 metrekarelik mermer yol özel olarak tasarlandı. Ayrıca, üst kapalı geçitle  80 metrekarelik kapalı bir alanla düzenlendi.

Kent parkta 70 araçlık otopark, telefon şarj özelliği gibi yeni teknolojiye uyumlu çok fonksiyonlu ve ortopedik oturma grupları da yer alacak.

Gönyeli Kent Parkın üçüncü bölümünde ormanlık alan içerisine yayılmış 900 metrelik uzunluğu ile yürüyüş, bisiklet ve koşu gibi aktivitelerin yer alabileceği alan öne çıkıyor.

Doğa ve yeşil dostu

Gönyeli Kent Park’ta 1036 orman ağacına ek olarak 34 Cercis Siliquastrum, 115 FİCUS, 400 Mytrus, 45 Jacaranda, 100 Alternanthera, 35 Robinia  ve 200 SCHİNUS MOLLES türü yer alacağı açıklandı.

Toplamda 337 farklı ağaç, 730 çalı türü, 2000 mevsim çiçeği ve 8000 metrekare çim alan yer alacak.

Gönyeli Kent Parkı’nın 10,6 milyon maliyetle tamamlanması ve NİSAN 2022 ’de hizmete girmesi hedefleniyor.