“GÖNYELİ HALKI MUSLUKTAN İÇİLEBİLİR SUYA KAVUŞTU”

Gönyeli Belediyesi, Gönyeli halkının musluklardan içilebilir suya kavuştuğunu, artık çeşmeden gönül rahatlığıyla su içilebileceğini müjdeledi.   

Gönyeli Belediyesi, Gönyeli halkının musluklardan içilebilir suya kavuştuğunu, Gönyeli halkının artık çeşmeden gönül rahatlığıyla su içebileceğini müjdeledi.

Belediye, bundan sonra Gönyeli halkının yıllardır tuzlu su kullanımından kaynaklanan sıkıntıları yaşamayacağını, çamaşır, bulaşık makinelerinin zarar görmeyeceğini, yıllar içinde toprak yapısının düzeleceğini belirterek, Türkiye’den KKTC’ye su getirilince Gönyeli’nin 2 farklı kaynaktan içilebilir su sahibi olacağını dile getirdi.

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, Lefkoşa Merit Otel’de düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında, musluktan içilebilir su hedefine ulaştıklarını açıkladı. Benli, bu hedef için önce Gönyeli’de yer altına büyük yatırımlar yaptıklarını, 2009-2011 yılları arasında 95 km uzunluğunda su dağıtım şebekesi hattını yenilediklerini anlattı.

İleri jeofizik teknikleri kullanılarak içilebilir, kaliteli su yerlerinin tespit edildiğini, bu hedefe Beşparmak Dağları’nda ulaşıldığını anlatan Benli, 3 adet sondaj kuyusu kazdıklarını ve su bulduklarını kaydetti.

“13 KM YENİ İSALE HATTI ÇEKİLDİ”

Bu suyu Gönyeli’ye taşımak için toplam 13 km yeni taşıyıcı isale hattı çekildiğini dile getiren Benli, yaptıkları 3 adet su deposuyla 2 bin 450 ton su depolama kapasitesine ulaşıldığını belirtti.

“GÜZELYURT GÜZERGAHINDAKİ DİĞER YERLER RAHATLAMAYA GİDECEK”

Bulunan kaynakta Gönyeli halkının günlük ihtiyacının 1,5 katı su bulunduğunu, dinlendirilerek kullanılması halinde yüz yıllar boyunca Gönyeli’ye yeteceğini ifade eden Benli, Gönyeli’nin yıllardır Güzelyurt havzasından gelen tuzlu suyu kullandığını, Gönyeli’nin Güzelyurt havzasından çekilmesiyle güzergah üzerindeki diğer yerlerin de rahatlamaya gideceğini ifade etti.

“GÖNYELİ HALKI AYRICALIKLI YAŞAMAYI HAK EDİYOR”

Gönyeli halkının vergilerini en yüksek oranda ödeyen kentin sakinleri olarak, ayrıcalıklı yaşamayı hak ettiğini söyleyen Benli, “Bu su Gönyeli halkının hakkıdır. Bu suyu harcarken, ayrıcalıklı olduğumuzu bilelim. Suyumuzu tasarruflu kullanmayı ihmal etmeyelim” diye konuştu.

Basın toplantısında Devlet Laboratuarında yaptırılan, suyun içilebilirliğini gösteren testlerin raporları da dağıtıldı.

“KKTC NORMLARININ ÖTESİNİ HAYAL ETTİK”

Benli, basın toplantısında göreve geldiği günden bu güne neleri hedeflediğini ve neleri başardığını da anlattı, çağdaş bir şehri, KKTC normlarının ötesini hayal ettiklerini ve bu hayal için yola çıktıklarında sorunlarının çok olduğunu kaydetti.

Altyapının birikmiş sorunların en önemlilerinden biri olduğunu söyleyen Benli, bu ve bunun yanındaki değer sorunları ortadan kaldırdıklarını ve Gönyeli’nin altyapısı projelendirilmiş tek kent olduğunu dile getirdi.

Benli, Gönyeli Belediyesi’nin yerel gelirlerini yerin altına yatırıma artık yasakladığını, paranın artık verilen tüm hizmetlerin kalitesinin artırılmasına, çevre ve insana yönelik sosyal projelerin geliştirilmesine yöneltileceğini vurguladı.