Gönyeli Belediyesi’nde 2019-2020 dönemi toplu iş sözleşmesi

Gönyeli Belediyesi’nde 2019-2020 dönemi toplu iş sözleşmesi imzalandı

Gönyeli’de çalışanların da refahı ilerletildi

  • Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Y. Benli: Hayat pahalılığı karşısında çalışanlarımızın alım gücünü koruduk; halkımızın hizmet hakkı ve çalışanlarımızın refahı onurumuzdur.
  • Dev-İş: Gönyeli Belediyesi ile imzalanan sözleşme örnektir.

Gönyeli Belediyesi ile Devrimci Genel İş Sendikası arasında 2019-2020 dönemini kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Gönyeli Belediyesi Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen imza törenine Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli, Dev-İş Başkanı Hasan Felek ve Devrimci Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Naşit katıldı.
İmzalar atılırken düşüncelerini paylaşan taraflar, çalışanın haklarının iyileştirilmesi noktasında ellerinden gelen özveriyi gösterdiklerini ifade etti.

Gönyeli Belediyesi Başkanı Ahmet Yalçın Benli yaptığı konuşmada 2019-2020 dönemini kapsayan toplu iş sözleşmesini imzaladıklarını kaydederek, değişen hayat pahalılığı artışı karşısında çalışanların alım gücünün geriletilmemesi için bütçe disiplinini de gözeterek hareket ettiklerini söyledi.
Gönyeli Belediyesi’nin sorumlu ve katılımcı yönetim anlayışı ile ülkenin en güçlü belediyesi olduğunu belirten Benli, yine bütçe dengelerini sarsmadan, sendika ile de uyum içerisinde, belediye meclisinin de kararıyla toplu sözleşmenin olgunlaştırıldığını söyledi.

Benli, bunun yanı sıra 2011 yılında gelen yasalarla ilgili ortaya çıkan anomalilerin ilerleyen yıllarda çalışanların aleyhinde bir durum oluşturmaması ile ilgili sendika, idare ve devletin kurumlarıyla derinlemesine çalışmalar yapıldığını belirtti. Bu zeminin daha sağlıklı noktaya getirilmesi konusunda mesafe alındığını kaydeden Benli, bir yandan halkın hizmet hakkı diğer yandan çalışanın refahının belediye yönetiminin onuru olduğunu söyledi.

Devrimci Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Naşit de sözleşme ile birlikte hayat pahalılığı karşısında çalışanların gerileyen refah seviyesinin yükseltilmesinin sağlandığına dikkat çekti. Naşit, toplu iş sözleşmelerinde önemli iki unsur olduğunu ifade ederek; bunların çalışanın mümkün olduğunca alım gücünü korumak ve ilerletmek, diğer yandan da belediyenin mali gücünün sürdürülebilir olması için gerçekçi adımlar atmak gerektiğini belirtti.

Naşit, bu iki unsuru Gönyeli Belediye Başkanı Benli ile karşılıklı saygı çerçevesinde ilerletmiş olduklarını söyledi. Naşit, Benli ve belediye meclis üyelerine teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Dev-İş Genel Başkanı Hasan Felek ise, Gönyeli Belediyesi’nde imzaladıkları sözleşmenin çalışanlar açısından örnek bir sözleşme olduğunu ifade etti.

Gönyeli Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Birimi