Gönyeli Belediyesi Sosyal Aktiviteler Merkezi Törenle Hizmete Açıldı

Gönyeli Belediyesi’nin Avrupa Birliği’nin katkılarıyla hayata geçirdiği Sosyal Aktiviteler Merkezi (SAM) törenle hizmete açıldı.

 Sürdürülebilir toplum projesi olan Merkezin açılışını, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Avrupa Komisyonu Kıbrıs Türk Masası Şefi Micheale Di Bucci ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli gerçekleştirdi.

Yaklaşık 1 milyon 100 bin Euro’ya mal olan merkez, 1518 metre kare kapalı alanı bulunup içerisinde çok amaçlı salon, kültür sanat ve el sanatları atölyesi, bilgisayar laboratuvarları derslik, kafeterya, mutfak, misafir salonu ve sağlık merkezi barındırıyor.

Gönyeli Belediye Müdürü Ferruh Dülgeroğlu’nun SAM binası hakkında bilgi vermesiyle start alan açılışta, latin dans gösterisi sunuldu, konuşmalar yapıldı, “Gönyeli’nin Gülen İnsanları Fotoğraf Yarışması”nın ödülleri verildi, merkezin açılışının ardından bina gezildi, pasta kesildi, Dell’ Arte Oyunculuk Atölyesi Tiyatro ve Tai Chi gösterisi sundu.

Konuşmaları, 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu Avrupa Komisyonu Kıbrıs Türk Masası Şefi Micheale Di Bucci ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli gerçekleştirdi..

Törene, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Maliye Bakanı Zeren Mungan, İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu, Slovakya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Oksana Tomova, Avrupa Komisyonu Kıbrıs Türk Masası Şefi Micheale Di Bucci, AB Destek Ofisi Programlar Sorumlusu Alessandra Viezzer, bazı siyasi parti, yerel yönetim ve sivil toplum örgütlerinin başkan ve temsilcileri, AB ve yabancı misyon şefleri, üst düzey yetkililer ve davetliler katıldı.

BENLİ

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli yaptığı konuşmada, Gönyeli halkıyla 8 yıl önce ‘Gönyeli’yi köyden kente dönüştürme’ adına yola çıktıklarını belirterek, bugün bu hedefi gerçekleştirmenin haklı gurunu yaşadıklarını kaydetti.

AB’nin katkılarıyla hayata geçirdikleri Sosyal Aktiviteler Merkezi’ni hizmete açmaktan gurur duyduklarını ifade eden Benli, bugün tam teşekküllü gelişen bir kent statüsünü kazanan Gönyeli’nin artık köyden kente dönüşümünü tamamladığını vurguladı.

Gönyeli Belediyesi’nin gelinen  aşamada bugün ülkenin en güçlü bütçeye sahip belediyesi olduğunu da ifade eden Benli, kanalizasyon ve içme suyu sorunu çözen belediyede bundan böyle çevre ve sosyal projelerle kaliteli hizmet vermeye ağırlık vereceğini söyledi.

BUCCI

Avrupa Komisyonu Kıbrıs Türk Masası Şefi Micheale Di Bucci ise merkezin Kıbrıs Türk toplumuna iyi hizmet sunması yanında Kıbrıs sorununun çözümüne de katkı yapmasını diledi.

YORGANCIOĞLU

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da yaptığı konuşmada, doğa ve çevreye uyumlu şekilde inşa edilen merkezin açılışında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, genç, yaşlı tüm Gönyelililerin bu güzel tesisi kullanmalarını istedi.

TALAT

2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da konuşmasında Gönyeli’ye bu güzel tesisi kazandıran tüm paydaşlara teşekkür ederek, Gönyelililerin her yönleriyle bunu  hak ettiğini söyledi.