S.S.S


Su ne zaman gelecek?
 
 

Suyun gelme zamanı bölgeye ve suyun miktarına göre değişir. Suyun hangi bölgeye ne zaman verileceğini günlük olarak Belediyemizin Su ve Kanalizasyon şubesinden öğrenebilirsiniz. 

 
Kanalizasyon'a bağlanmak için ne yapmam gerekir?
 
 

Belediyemize gelip Kanalizasyon müracaat formunun doldurulması gerekiyor, Kanalizasyon bölümümüzden yetkili arkadaşlar tarafından konu tesbiti yapıldıktan sonra, Belediyemizin Vezne(Tahsilat) bölümüne  Kanalizasyon'a bağlanma ücretinin yatırılması gerekiyor.

 
Kanalizasyon Bağlantı / Tamirat / Tadilat / İlave formun'a internetten ulaşabilir miyim?
 
 

Tabi ki, Su ve Kanalizasyon Şubemizin sayfasından veya Kanalizasyon Form'u yazısını tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 
Su Tankeri için müracaatımı kime yapmalıyım? ve herhangi bir ücret ödemem gerekiyor mu?
 
 

Su tankeri için Belediyemize gelerek veya telefon açarak Su ve Kanalizasyon şubemize isminizi, adresinizi ve telefonunuzu bırakmanız gerekmektedir. Su tankeri için herhangi bir ücret yatırmanız gerekmiyor.

 

Vidanjör için müracaatımı kime yapmalıyım? ve ücreti ne kadardır? ne zaman vidanjör gelebilir?

 
 

Vidanjör hizmetinden yararlanmak için Belediyemiz'e gelip Vidanjör hizmet ücretini yatırmanız gerekiyor. Belediyemize geldiğiniz zaman vidanjörlerin yoğunluk durumuna bağlı olarak ilgili arkadaşlar tarafından sıraya konuluyorsunuz.

 
Kuyularımı ilaçlatmam mümkün mü?
 
 

Evet, her türlü haşere ilaçlaması Belediyemiz tarafından yapılmaktadır. Bu uygulanmadan yararlanmak için Belediyemizin +90 (392) 223 19 01 telefonuna isminizi, soyisminizi, adresinizi ve telefonunuzu bırakarak başvuru yapmanız yeterli oluyor. Ayrıca, ilaçlama için belediye@gonyeli.com adresine isminizi, soyisminizi, adresinizi, telefonunuzu ve şikayet konunuzu e-mail yollamanızda yeterli olacaktır.
 

 
Su Sayacı takmak için ne yapmam gerekiyor?
 
 

Su sayacı takılması için evin tamamının bitmiş olması gerekiyor, sonra Belediyemize gelip Fen/İnşaat bölümümüzdeki arkadaşlarımıza başvurmanız gerekmektedir. Su işlerindeki arkadaşlarımız evi görüp onayladıktan sonra hesaplanan ücreti Vezne (Tahsilat) bölümümüze yatırdıktan sonra Su sayacınız takılır.

 
Elektrik Onay yazısı almak için ne yapmam gerekiyor?
 
 

Elektrik onay yazısı için evin tamamının bitmiş olması gerekiyor, sonra Belediyemize gelip Fen/İnşaat bölümümüzdeki arkadaşlarımıza başvurmanız gerekmektedir. Elektrikci arkadaşlarımız evi görüp onayladıktan sonra Elektrik için onay yazısı verilir.

 

Onay Belgesi (Ev Koçanı alınması için Tapuya başvurulan belge) almak için ne yapmak gerekiyor?

 
 

İdare Amirimizden Belediyemize gelerek veya telefon açarak randevu almanız gerekmektedir. İdare amirimiz evi görüp onayladıktan sonra, aldığınız inşaat izninin %10'u kadar Vezne(tahsilat) bölümüne ödeme yapmanız gerekmektedir ve ödemeden sonra idare amirimiz Onay Belgesini yazar, Belediye Başkanımız imzalar.

 
İnşaat izni almak için ne yapmam gerekmektedir?
 
 

Şehircilikten ve mimar/mühendisler odasından imzalı-mühürlü (vize'li) olan dosya Belediyemize getirilir. Getirilen dosya inşaat bölümümüz tarafından düzenlenir. ücreti hesaplanır (m2 ' ye göre) ve yatırılır. Burdanda Lefkoşa Su İşlerine yollanır ordaki ödemeside yapıldıktan sonra dosya tekrardan Belediyemize gelerek İnşaat izni çıkartılır.

 
Gönyeli sınırlar içerisinde olan binalar kaç katlı olur?
 
 

Bölgeye göre değişir. Belediyemize gelerek, telefon açarak veya belediye@gonyeli.com adresine mail atarak İdare Amirimize ulaşabilir ve hangi bölgede olduğunuz bilgileri doğrultusunda daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 
Parselasyon dosyası için neler yapılması gerekir?
 
 

Şehircilik ve mimar/mühendisler odasından imzalı-mühürlü(vizeli) dosya Belediyemize gelir ve burda İnşaat bölümümüz tarafından hazırlanarak 5 Resmi daireye (Polis, Elektrik, Su, Karayolları, Telefon Dairesi) görüş alınması için gönderilir. Gelen tamamdır görüşü sonrasında buradaki hesaplaması yapılır ve Vezne (tahsilat) bölümümüze ödemesi yapıldıktan sonra, onay alınabilmesi için Onay yazısı yazılıp 5 Resmi daireye gönderilir. 5 Resmi daireden Onay yazıları onaylandıktan sonra, Parselasyon Onay yazısı Belediyemiz tarafından yazılıp verilir.

 
Taksimat dosyası için ne yapmam gerekiyor?
 
 

Şehircilik ve mimar/mühendisler odasından imzalı-mühürlü(vizeli) dosya gelir ve Belediyemizin inşaat bölümü tarafından hazırlanıp, hesaplamaları yapılır. Gerekli ödeme Vezne(tahsilat) bölümümüze yapıldıktan sonra dosya mühürlenip mal sahibine verilir.

 
Emlak vergisini ödemek için ne yapmalıyım?
 
 

Belediyemize koçan fotokopisi ile gelmeniz yeterli olur. Bilgisayardan koçan no kontrol edilir. Eğer kaydı yoksa genel beyanname ile birlikte dosya açılır, beyanname ile birlikte koçan no'suda dosyaya konduktan sonra  Bilgisayardan işlemleri yapılıp hesaplanır ve ödemesi Vezne (tahsilat) bölümümüze yapılır.

 
Beyanname'ye internet üzerinden ulaşmam mümkün mü?
 
 

Malesef mümkün değil. Beyanname Belediyemizin Emlak bölümünden alabileceğiniz resmi bir evraktır.

 
Koçan fotokopim yoksa Emlak Vergisi işlemlerim yapılamaz mı?
 
 

Koçan fotokopisi yoksa Belediyemize gelip gerekli form'ları doldurarak Emlak Vergisi işlemlerinizi arkadaşlarımızında yardımlarıyla yapabilirsiniz.

 
Emlak Vergimi ödeyip ödemediğimi veya ne kadar borcum olduğunu nerden öğrenebilirim?
 
 

Emlak Vergisi borcunuzu koçan fotokopisi ile birlikte Belediyemize gelerek, isterseniz telefon açıp ismizi soyisminizi ve koçan no'nuzu vererek veya hizmet@gonyeli.com adresine bilgilerinizi yollayarak öğrenebilirsiniz.

 

İpotek veya Devir işlemleri için Emlak Vergisi ödenmiştir belgesi alabilirmiyim? nerden alabilirim?

 
 

İpotek ve Devir işlemleriniz için Emlak borcunuz olmadığına dair belgeyi Belediyemize gelerek Emlak bölümümüzdeki arkadaşlarımızın yardımıyla almanız mümkündür.

 
Sağlık Karnesi almak için ne yapmam gerekiyor?
 
 

KKTC vatandaşları için; Zabıta bölümü tarafından kimlik kartına bakılarak sevk kağıdı (tahliller için) veriliyor.

TC vatandaşları içim; Zabıta bölümü TC pasaportuna bakıp çalışma izni olanlara sevk kağıdı (tahliller için) veriliyor.

Daha sonra tahlil sonuçları belediyemize ulaştırılıyor ve Vezne (Tahsilat) bölümüne yapılan ödemeden sonra Zabıta bölümümüz sağlık karnesini çıkartıp teslim ediyor.

Bu tahliller periyodik olarak 6 ayda bir yenilenmektedir.

 
İş yeri izni için ne yapmam gerekiyor?
 
 

Belediyemize gelip kimlik kartı, kira sözleşmesi veya mal sahibi iseniz mal koçan fotokopisi ile Zabıta birimimize başvuruyorsunuz. Eğer Belediyemize vergi borcunuz yoksa Zabıta bölümünden ilgili arkadaşlar tarafından iş yerinin o bölgeye ve işletmeye uygun olup olmadığı denetleniyor. Eğer uygunsa iş yeri izin belgesi için Vezne (Tahsilat) bölümüne ilgili ücret yatırıldıktan sonra iş yeri izin belgeniz hazırlanıp teslim ediliyor. Yeni açılacak işyerlerinin Şehir planlama onayı olması gerekmektedir veya eski iş yerlerinin ismi ile fonksiyonu değişecekse de yine Şehir planlama onayı gerekmektedir.

 
Köpek ruhsatı almak için ne yapmam gerekiyor?
 
 

Köpek ruhsatı almak için Zabıta bölümüne başvuruluyor ve ilgili arkadaşlar tarafından köpeğin sene içindeki aşılarının yapılıp yapılmadığı kontrol edilip, 1 yıllık süreç için Vezne(tahsilat) bölümümüze ilgili ücret yatırıldıktan sonra Zabıta bölümünden köpek ruhsatı alınabiliyor.

 
İnşaatta yatılı kalan inşaat işçileri için ne yapılabilir?
 
 

İnşaatta yatılı kalan işçiler için Belediyemize gelerek veya telefon açarak, isterseniz belediye@gonyeli.com adresine mail atarak şikayette bulunabilirsiniz. Şikayetiniz doğrultusunda Zabıta bölümünden ilgili arkadaşlar oradaki işçilerin sayısını ve ortamı denetlemek için giderler. Gerekli tahliye ikazı yapılır ve eğer ikazı dikkate almazlarsa polis kontrolünde en kısa sürede tahliyeleri gerçekleştirilir.

 
İmalathaneler denetlenir mi?
 
 

Evet imalathaneler ve tüm iş yerleri Zabıta bölümümüz tarafından periyodik olarak denetlenir. Uygun ve sıhhi şartlarda üretim/satış yapılmazsa ürünler imha edilerek ihbar verilir. İhbar dikkate alınmazsa iş yerinin kapatılması söz konusu olur.