Büyükelçi Akça, Gönyeli Belediyesi’ni Ziyaret Etti

Büyükelçi Akça, bugün TC Yardım Heyeti Koordinatörü Ertan Tosun ve Basın Müşaviri Nazan Er’le birlikte Gönyeli Belediyesi’ni ziyaret etti.

 

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, KKTC’de 2010’da 5 milyon TL olan belediyelere desteklerinin, 2011’de 20 milyon TL’ye çıktığını; bu yıl ise 30 milyon liraya ulaşacağını açıkladı.

Büyükelçi Akça, bugün TC Yardım Heyeti Koordinatörü Ertan Tosun ve Basın Müşaviri Nazan Er’le birlikte Gönyeli Belediyesi’ni ziyaret etti.

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli’yle birlikte kenti dolaşarak, Türkiye’nin yardımlarıyla Gönyeli Belediyesi sınırları içinde yapılan altyapı yatırımlarını inceleyen Büyükelçi Akça, daha sonra belediye binasında basına açıklama yaptı.

BENLİ: “KÖYDEN 4. BÜYÜK KENTE…”

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, Gönyeli’nin küçük bir köyken hızla gelişerek ülkenin 4. büyük kenti durumuna geldiğini; bu süreçte Gönyeli’nin şekillendirilip yönetilmesinde TC Büyükelçiliği Yardım Heyeti’nin kesintisiz yardımlarının köyden kente dönüşüm projeleri için, halka hak ettiği çağdaş yaşamı sunma mücadelelerinde büyük önem taşıdığını söyledi.

Moral desteğine de ihtiyaçları olduğunu kaydeden Benli, Büyükelçi Akça’nın ziyaretinin kendisine ve Gönyelilere güç verdiğini belirtti.

Ahmet Benli, Büyükelçi Akça ve heyetinin kendilerine uzun zaman ayırmasından dolayı teşekkür ederek, neler yaptıklarını, neler yapmaya çalışmaya çalıştıklarını, vizyonlarını paylaşma fırsatı bulduklarını ifade etti.

“SORUNLARIN YÜZDE 85’İ GERİDE KALDI”

Benli, Türkiye Cumhuriyeti yardımlarıyla yapılan projelerin neler olduğu sorusuna karşı, Gönyeli’nin altyapı ve üst yapısı projelendirilen tek kent unvanı taşıdığını; birikmiş altyapı sorunlarının yüzde 85’ini geride bıraktıklarını; şu anda yüzde 15’lik kısmı tamamlamaya çalıştıklarını söyledi.

“Asfalt yenileme, cadde dönüşüm, kesintisiz kaliteli su tedariki” gibi projeleri bulunduğunu anlatan Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, “sosyal aktivite merkezi, çevre düzenleme” gibi çevre ve insan odaklı daha birçok çalışmaları olduğunu ifade etti.

AKÇA: “GÖNYELİ BELEDİYESİ İYİ ÇALIŞIYOR”

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da, ziyareti sırasında Gönyeli Belediyesi’nin hizmetleri, mali durumu hakkında bilgiler aldığını, güzel, derli toplu sunumlarla kentin geleceğe dönük proje ve hedeflerini öğrendiklerini söyledi.

TC Yardım Heyeti’nin belediyelere destekler verdiğini, son iki yılda bu yardımların arttığını, 2010’da 5 milyon TL olan yardımın geçen yıl 20 milyon TL’ye çıktığını; bu yıl ise 30 milyon TL yardım verileceğini açıklayan Büyükelçi Akça, “Bunun içinde Gönyeli Belediyesi’nin de desteklenecek projeleri var” dedi.

Akça, projelerin gidişatına ilişkin bilgi aldığını belirterek, gözlemleri ve etraftan aldığı intibaın kendisini memnun ettiğini; Gönyeli Belediyesi’nin iyi çalıştığını, kendilerinin de ellerinden geldikçe projelere katkı vermeye devam edeceklerini kaydetti.