Benli: “Kıbrıs Türk belediyelerinin Avrupa’da görünürlüğü önemli”

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Benli: “Kıbrıs Türk belediyelerinin Avrupa’da görünürlüğü son derece önemlidir, yeni ilişki ve deneyim paylaşımları ile belediyelerimizi çok daha iler bir noktaya taşıyacağız”

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ile gelişen ilişkilerin kendilerini mutlu ettiğini ifade eden Varga, ortak problemlere ortak çözümler bulmak adına bu ilişkinin daha da ileriye götürülmesi temennisinde bulundu.

 

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Yalçın Benli, Avrupa’nın önemli yerel yönetim temsilcileri ile güçlü bir iletişim süreci başlattıklarını belirterek, “Kıbrıs Türk belediyelerinin Avrupa’da görünürlüğü son derece önemlidir, yeni ilişki ve deneyim paylaşımları ile belediyelerimizi çok daha iler bir noktaya taşıyacağız” dedi.
Benli, Macaristan Belediyeler Meclis Üyeleri Birliği Başkanı ve aynı zamanda Macaristan ana muhalefet partisi üyesi Zoltan Peter Varga ve heyetini kabul etti.

Ziyarette konuşan Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Yalçın Benli, Macar heyetin kendi istekleri ile KKTC’ye ziyaret düzenlediklerini ifade ederek, bu işbirliğini kendisinin de önemsediğini söyledi.
Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Konseyi’nde yaptıkları çalışmaların meyvelerini verdiğini anlatan Ahmet Yalçın Benli, “Avrupa’nın çağdaş yerel yönetim anlayışını adamızın kuzeyine taşıyarak, belediyelerimizi daha da geliştireceğiz” şeklinde konuştu.

Avrupa’daki vizyonumuz

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Benli, bu temasların Avrupa Konseyi’nde gelişen ilişkilerin bir sonucu olduğunu ifade ederek, uluslararası özelliği olan bu ilişkilerin ülkemizin Avrupa’da görünürlüğünü yükselttiği gibi, Kıbrıs Türk yerel yöneticileri ile Avrupa’daki belediyecilerin birlikteliğini de ilerlettiğini söyledi.

Benli, kendilerinin Avrupa Konseyi’ndeki hedefleri açısından bu ziyaretlerin örnek teşkil edeceğini de sözlerine ekledi.

Macaristan Belediyeler Meclis Üyeleri Birliği Başkanı ve aynı zamanda aynı zamanda Macaristan ana muhalefet partisi üyesi Zoltan Peter Varga ise ziyaret için Benli’ye teşekkür etti.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ile gelişen ilişkilerin kendilerini mutlu ettiğini ifade eden Varga, ortak problemlere ortak çözümler bulmak adına bu ilişkinin daha da ileriye götürülmesi temennisinde bulundu.

Varga, ortak sorun ve hedefler noktasında birlikte çalışabileceklerini kaydetti.