Benli, Türkiye’de “Avrupalı yerel yönetim anlayışı”nı konuştu

“Gençlerimiz Avrupa Konseyi’nde temsil edilecek”
*** Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli, bu akşam Türkiye’de Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkan Yardımcısı Gaye Doğanoğlu ile bir araya geldi.
Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli, bu akşam(31.05.2018) Türkiye’de Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkan Yardımcısı Gaye Doğanoğlu ile bir araya geldi.
Benli, “Avrupalı yerel yönetim anlayışını ve özerklik şartını, adanın kuzeyinde yaygınlaştırmak amacındayız” diyerek, önceden planlanan bu görüşmenin kendileri için çok yararlı olduğunu söyledi.
Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkan Yardımcısı Gaye Doğanoğlu’ndan her zaman destek gördüklerini belirten Benli, bu işbirliğinin Kıbrıs Türk belediyeciliği açısından önemli olduğuna dikkat çekti.
Benli, Avrupa Konseyi Gençlik Delegasyonu’nda Kıbrıslı Türk gençlerinin temsiliyeti için çalıştıklarını belirterek, “Bu ziyaretin en temel gündemi de gençlerimizin Avrupa’daki temsiliyetiyle ilgili geldiğimiz son aşamayı değerlendirmektir” dedi.
“Belediyelerimiz genelde zorluklar ve sıkıntılar ile gündeme geliyor. Kimi yapısal sorunlar olduğu gerçektir. Ancak, tüm bu sıkıntılar aşılamaz değildir. Pek çok belediyemiz kaynaklarını doğru yönlendirerek, bütçesindeki personel ve yatırım bütçelerini doğru planlayarak önemli başarılar elde etmektedir. Hedefimiz, tüm kentlerimiz için Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’yla da çerçevesi çizilmiş bir noktaya ulaşmaktır” dedi.
Benli, gerek Türkiye Cumhuriyeti’nin destekleri, gerekse Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde elde ettikleri deneyimlerin yeni dönemde tüm kentlerimiz için ışık olacağını söyledi.
Pek çok belediyemizin, Türkiye’deki kardeş belediyeler aracıyla önemli işbirliği imkanına sahip olduğunu anlatan Ahmet Yalçın Benli, “Hem deneyimlerimizi paylaşıyor, hem de işbirliği yaparak, halkımıza çok daha ileri hizmet sunmanın koşullarını geliştiriyoruz” şeklinde konuştu.
Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkan Yardımcısı Gaye Doğanoğlu da bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, son dönemde, Kıbrıs Türk belediyelerinin Avrupa Konseyi’ne önemli bir katılım gösterdiğini söyledi. Doğanoğlu, bu işbirliğinin Kıbrıs Türk yerel yönetimlerinin gelişimi açısından önemli sonuçlar üreteceğine inandığını da sözlerine ekledi.