Avrupa’dan ‘Yerel Yönetimler’ İçin Gözlemciler Geliyor!

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Y. Benli ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Paris’teki Avrupa Konseyi toplantısına katıldı.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nden bir heyet nisan ayında Kıbrıs’a gelerek, adanın her iki yanında inceleme yapacak ve bir rapor hazırlayacak.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli, genel görüşmede söz alarak Avrupa Konseyi İzleme Komitesi üyelerine hitap etti.

Benli, gözlemci heyetinin raporunun Kıbrıs’ın Avrupa’daki görünürlüğü ve yerel demokrasilerin gelişimine önemli faydalar sağlayacağını belirtti.

“Kıbrıs ciddi bir dinamizm yaşıyor ve çözüm umudu giderek güçleniyor. Çözümle birlikte yerel yönetimler de önemli bir gelişme potansiyeline sahip…”

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Yalçın Benli ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Avrupa Birliği Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi “İzleme Komitesi”nin Paris’teki toplantısına katıldı.

Fransa’nın başkenti Paris’te, 12-13 Şubat tarihlerinde yer alan zirveye katılan Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Y. Benli’ye, Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar da eşlik etti.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin Avrupa Konseyi kurumlarındaki varlığının resmiyet kazanmasından sonra ilerletilen ilişkiler sonucunda, Avrupa Konseyi’nden bir heyet nisan ayında ülkemize gelecek.
Adanın her iki yanında inceleme yaparak bir rapor hazırlayacak Avrupa Konseyi Gözlemci Heyeti, Avrupa Yerel Özerklik Şartı’na uyumu denetleyecek.

Benli: Çözümle birlikte gelişme potansiyeli

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Y. Benli, genel görüşmede söz alarak Avrupa Konseyi İzleme Komitesi üyelerine hitap etti.
Adaya gelecek gözlemci heyetinin raporunun Kıbrıs’ın Avrupa’daki görünürlüğü ve yerel demokrasilerin gelişimine önemli faydalar sağlayacağını belirten Benli, “Kıbrıs ciddi bir dinamizm yaşıyor ve çözüm umudu giderek güçleniyor. Avrupa Birliği Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin Kıbrıs raporu Kıbrıs’taki çözüm sürecine katkı sağlaması anlamında da yaşamsal önem taşımaktadır” dedi.
Benli, 2004 Annan Planı referandumunda “evet” diyen iki liderin şu anda müzakere masasında olduğunu anımsatarak, bu durumun Kıbrıs’ta çözüm umutlarını yükselttiğini belirtti.
“İki toplum çözümden yana duruş sergiliyor; Doğu Akdeniz’deki doğal kaynaklar da coğrafyamıza barış gelmesi adına sürece katkı sağlıyor” diyen Ahmet Benli, çözümle birlikte yerel yönetimlerin de önemli bir gelişme potansiyeline sahip olduğunu vurguladı.
Avrupa Konseyi İzleme Komitesi üyelerine konuşan Ahmet Benli, 2016’nın Kıbrıs için son derece kritik bir yıl olduğunu belirterek, adaya gelecek gözlemci heyetinden, her iki tarafta eşit düzeyde inceleme yapmasını istedi.
“Kıbrıs’taki gerçek görüntünün Avrupa ve dünyaya yansıması için bizler her katkıya hazırız” diyen Ahmet Benli, nisan ayındaki bu önemli ziyareti heyecanla beklediklerini sözlerine ekledi.

Yerel demokrasinin önemi

Paris’teki zirvede Avrupa’da yerel ve bölgesel demokrasinin güçlendirilmesi ilkesi tartışılırken, özellikle ‘insan hakları’ konusu ele alındı.
Mülteci krizinin de görüşüldüğü toplantıda, 2016 yılına yönelik İzleme Komitesi’nin “Çalışma Planı” onaylandı.
Bu programa göre, 5-7 Nisan tarihleri arasında Avrupa Konseyi’nden bir heyet Kıbrıs’a gelerek incelemeler yapacak.
Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Benli, söz konusu heyette raportör olarak yer alacak Almanya’nın Avrupa Konseyi’ndeki delegasyon başkanı Dr. Bernard Vöhringer ile bir görüşme yaptı.
Benli, Kıbrıs Türk belediyeleri ve adadaki çözüm süreci hakkında bilgi verdi.