21 Aralık Şehitleri Gönyeli’de anıldı

Kıbrıs Türk halkının varoluş ve özgürlük mücadelesinde şehit düşenler bugün Gönyeli’de gerçekleştirilen törenle anıldı. Gönyeli Şehitler Anıtı’nda gerçekleştirilen törene Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri ile Gönyeli İlkokulu, Gönyeli Fazıl Plümer Anaokulu ve sivil toplum kuruluşları katıldı.
Tören, bir dakikalık saygı duruşunun ardından anıta çelenklerin konulması ile devam etti.


Ardından ise Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Y. Benli’nin konuşmasıyla tören tamamlandı.
Benli:
Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli törende yaptığı konuşmada, 58 yıl önce Kıbrıs Türk toplumunun çok uzun bir toplumsal mücadele verdiğini ve toplum olarak 58 yıl sonra kendilerinin o mücadeleyi hiç unutmadığını belirtti.
“Toplumun bütün kesimleri olarak bu mücadeleyi anıyoruz. Ayrıca bu mücadelede şehit düşen insanlarımızı anmak için buradayız. Bu toplum için umut veren bir durumdur. Biz bu insanları 58 yıldır hiç unutmadık. Bunun yanında onları hatırlamak umudu yüksek tutmak önemli ancak onların verdiği bu uzun ve yüksek bedelli mücadelenin nihayetine yetiştirilmesi bizim sorumluluğumuzdur. Bu noktada kötü bir durumda değiliz. Bugün toplumumuz zor durumda olsa bile karnı tok sırtı pektir. O günlerin zor koşullarını yaşamamaktadır ancak onların bize devrettiği yükümlülükleri yerine getirebildik mi bundan emin değilim” diye konuştu.


Benli, toplumun içinde yaşadığı ekonomik sorunlar ve en önemlisi Kıbrıs Türk toplumunun dünyada görünür ve tanınır olmasının en büyük eksiklik olduğunu kaydederek “Bu konuda çeşitli çözüm perspektifleri vardır. Önemli olan Kıbrıs Türküne geçerli olan bir kimlik kazandırmaktır.
Milletlerarası hukuku gözeten bir siyasetle Kıbrıs Türk toplumunun o günden başlattığı mücadeleyi sonlandırmak ve hakikate erdirmek hepimizin hedefidir” diyerek sözlerini tamamladı